Пошук

Меню

Звіти

Інші Інтернет-ресурси

Архіви

Календар подій

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Розділ 5. Якість виховної роботи

 Управління виховною роботою в Чортківській гімназії ім. Маркіяна Шашкевича в 2015-2016 н.р. здійснювали заступник директора з виховної роботи Горяча Н.В., педагог-організатор Довжик Н.Й., психолог Рибачок С.М.

Працюючи над реалізацією проблеми виховної роботи гімназії «Формування полікультурного середовища як основи становлення особистості гімназиста, його саморозвитку та самореалізації з використанням інноваційних технологій», педагогічний колектив організовував і проводив роботу у відповідності з рекомендаціями Міністерства освіти та науки України.

Класні керівники та класоводи продовжують працювати в робочих зошитах, розроблених заступником директора, педагогом – організатором та психологом у відповідності до нових вимог МОН, що дозволяє передбачити системність та наступність у роботі.

Головними завданнями виховного процесу Чортківської гімназії є:

- створення виховного середовища на основі демократизації і гуманізації шкільного життя, переорієнтація внутрішнього світу дитини, підлітка, юнака, дівчини на збагачення індивідуального досвіду самопізнання, самооцінки, саморозвитку, самовираження, самореалізації;

- перетворення навчально-виховного процесу в соціальний простір самовдосконалення особистості, створення умов для набуття нею індивідуального досвіду самотворчості і посиленої участі у творенні світу свого життя;

- побудова системи виховання, яка відповідає загальнолюдським цінностям та інтересам особистості, суспільства, держави, є саморозвиваючою і сприяє підвищенню рівня громадянської вихованості;

-          – допомога учням у їх соціально-політичному і громадянському становленні;

-          – розвиток інтелектуальної емоційно-почуттєвої та вольової сфери особистості;

-          – впровадження активних форм і видів її діяльності;

-          полікультурний розвиток гімназійної молоді;

-          спрямованість на Євроінтеграцію;

-          формування тісної співпраці з випускниками закладу, організація співпраці з Ridna Skola Alumni Club;

-          – використання інтелектуально-естетичних засобів дозвіллєвої діяльності учнів;

-          – гармонізація сімейно-шкільного виховання;

-          – науково-методичне забезпечення виховного процесу.

Виховна система Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – це  психолого-педагогічна сукупність, яка охоплює весь педагогічний процес, інтегруючи навчальні заняття, позаурочне життя дітей, різноманітну діяльність і спілкування за межами навчального закладу.

Для охоплення всіх учнів різними формами колективної та індивідуальної діяльності, з метою їх всебічного розвитку та формування інтересів, нахилів у Чортківській гімназії проводено традиційні щорічні заходи: Тиждень Незалежності, Тиждень духовності, правових знань, попередження травматизму на дорогах, енергозбереження, Тиждень здоровя, цивільної оборони та інші; місячники правового виховання, екологічного виховання, місячник Червоного Хреста, пропаганди здорового способу життя. У рамках цих місячників та тижнів пройшли круглі столи, вікторини, тренінги, КВК, брейн – ринги, зустрічі з працівниками правоохоронних органів, лікарями. Навчальний рік розпочали та закінчили Святковими літургіями в храмах міста. Відбулися традиційні шкільні свята: День учителя, День Св. Покрови – День УПА, посвята в гімназисти, Шашкевичіана, День пам’яті жертв голодомору, свято Миколая, Різдвяна коляда, День Соборності, День пам’яті героїв Крут, Шевченківські дні, Великодній тиждень, свято Матері. Проведено екскурсії до різних міст України (Зарваниці, Камянця -Подільського, Бережан, Івано-Франківська), подорожі та походи по стежках та місцях о. Маркіяна Шашкевича (Підлисся-Золочів-Княже-Білий Камінь-Львів). Учні доглядають могили випускників та вчителів гімназії.

2015-2016 н.р. проходив під гаслом «Україна – єдина країна». В рамках заходів проведено перший урок. Проведено благодійні ярмарки. Зібрано для воїнів АТО продукти, одяг, малюнки, сувеніри.

У навчальному закладі продовжується пошуково-краєзнавча діяльність.

Учні 6 (10) класів працювали над  написанням курсових робіт з історії Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича. Серед цьогорічних тем: «Чому потрібно їхати в Чортків», «Катерина Білокур: життя і творчість», «Гортаючи календар», «Пам’ятні могили», «Гімназія від покоління до покоління»(з життя і діяльності випускників Чортківської гімназії).

У музеї крім екскурсій, проведено шашкевичівські читання, уроки з літератури рідного краю, пов’язані з іменами наступників поета, чия невтомна праця є взірцем гартування душ молодого покоління.

Новими матеріалами поповнилися вітрини музею при сприянні Дмитра Штогрина, Бориса Савченка.

У 2015 році проходив огляд-конкурс шкільних музеїв, в результаті якого літературно-краєзнавчий музей о. Маркіяна Шашкевича номіновано на звання «Зразковий»

Базуючись на традиціях столітньої історії Чортківської гімназії, набутому досвіду, впроваджуючи в життя програму «Орієнтири національного виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Тернопільщини», тематичний зміст виховної діяльності навчального закладу планувалася за змістовими лініями:

- Ціннісне ставлення до себе;

- Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей;

- Ціннісне ставлення до праці;

- Ціннісне ставлення до природи;

- Ціннісне ставлення до культури і мистецтва;

- Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави. 

Формування ціннісного ставлення до себе відбувалося через пропагування здорового способу життя, застосування здоров’язберігаючих технологій (проведення динамічних пауз на уроках, використання оздоровчих вправ,  пальчикової гімнастики, музикотерапія, кольоротерапія, психологічні розминки), через проведення бесід з техніки безпеки з метою профілактики дитячого травматизму, проведення тематичних виховних годин, наприклад,

«Вплив комп’ютера на здоров’я сучасного українського школяра», бесіди«Здоров`я не купиш за гроші», «Шкідливі звички», «До          Всесвітнього дня  здоров’я» , «Правила вуличного руху та життя і здоров`я людини»; конкурс малюнків про права дитини. Справжнім святом здоровя, спорту, дружби стала Декада спорту, організована і проведена вчителями фізичного виховання. 

Формування ціннісного ставлення до сімї , родини, людей:

конкурс малюнків «Я хочу жити в якісному світі»; участь у тижні іноземної мови, присвячена Дню Св. Валентина; година класного керівника на тему: «Я подарую тобі своє серце»; участь у акціях милосердя та ярмарках, зокрема, до Великодня, для допомоги важкохворим дітям; виховні години: «Заповіді любові», «Найдорожчі мені люди», «Одна родина за столом». Традиційно наприкінці навчального року проведено звітний концерт, приурочений до Дня Матері. Година доброти «Не скупімося на добро», благодійні ярмарки «Допоможи солдатові» та «Допоможи ближньому».

 Формуванню ціннісного ставлення до праці сприяли виховні години на тему «Все ми хочемо уміти», «Подорож у країну Знайок» та інші, проведення перевірки стану підручників, впорядкування території, закріпленої за класом, прикрашання класного приміщення до свят; догляд за кімнатними рослинами (пересаджування), бесіди про шанобливе ставлення до шкільного майна. бесіда «Можливості професій та їх значимість», «Наші захоплення»

З метою формування ціннісного ставлення до природи з учнями  проводилися екскурсії в природу з метою спостереження за сезонними змінами у природі, тематичні бесіди «Опале листя: шкода чи користь», «Життя птахів взимку»,   інформативно просвітницькі години: «Навчися бачити та берегти красу природи,  «Летять в Чорнобиль журавлі»; бесіди до Всесвітнього дня Землі; участь у місячнику екології.

Учасники літературно-краєзнавчого гуртка стали лауреатами туристсько-краєзнавчого екологічного конкурсу «Посади калину».

Формування ціннісного ставлення до культури до мистецтва  (естетичне виховання) у цьому навчальному році відбувалося через ряд заходів, а саме: виставка квіткових композицій «Нехай святиться ім’я Твоє», виступ учнів у святковому концерті з нагоди святкування Дня учителя, посвята в гімназисти на свято Святої Покрови,  виставка композицій «Замість ялинки зимовий букет», «До нас іде Святий Миколай»,  прикрашання класних приміщень до новорічних свят, екскурсії, виховні години: «Світ мистецтва – світ краси», «Сторінками поезії Лесі Українки», перемога в обласному етапі конкурсів «Свята Покрова»(номінації «Хоровий колектив», «Читці поезії та прози»(Назар Бабин), образотворче мистецтво (Анастасія Обшарська) та «Духовна пісня».

Одним із напрямків виховної роботи було превентивне виховання,  проведення роботи щодо попередження скоєння правопорушень неповнолітніми. В рамках місячника правових знань були проведені виховні години «Злочин і покарання», «Знай свої права», «Пам’ятай про правила дорожнього руху». Протягом навчального року постійно здійснювався контроль за станом відвідування учнями школи.

На початку навчального року були проведені класні збори на тему «Організація класного колективу»  та години класного керівника «Будь гідним звання гімназиста».  Чільне місце серед виховних заходів посідають  години спілкування, на яких шляхом рефлексії учні розвивають уміння будувати стосунки одне з одним, із колективом. Формуванню безпечної поведінки учнів на дорогах сприяла година класного керівника «Правила дорожнього – руху закон для пішохода». Важливою складовою виховного процесу є робота, направлена на попередження правопорушень. Правовиховна робота  здійснюється, опираючись на  правові акти і документи, такі  як Конституція України, Конвенція про права дитини, Декларація прав дитини, Закон України «Про охорону дитинства», Указ Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», який включає правоосвітню роботу та роботу по попередженню правопорушень. Профілактичну роботу з попередження правопорушень проводить Рада профілактики.

З метою формування ціннісного ставлення до суспільства, до держави (національно  – патріотичного виховання) відповідно до всесвітніх історичних дат, пам’ятних подій нашої держави і міста проводились різноманітні заходи, серед яких:

перший урок «Україна – єдина країна»,

виховна година «Свято Покрови – свято українського козацтва»

 • Ознайомлення учнів зі Статутом гімназії;
 • Участь в благодійному ярмарку, та благодійній акції напередодні свята Святого Миколая;
 •   інформаційні хвилинки до пам’ятних дат;
 • участь в акції присвяченій Дню пам’яті жертв голодомору «Запали свічку пам’яті»;
 • краєзнавчі екскурсії;
 • виховні години про ООН, ЗУНР, до дня пам’яті жертв голодомору, до відзначення Дня української писемності.

Упродовж року учні продовжили  працювати над експериментально-дослідницьким проектом «Формування полікультурного середовища як основи становлення особистості гімназиста, його саморозвитку та самореалізації з використанням інноваційних технологій на основі орієнтирів національного виховання», а саме: створили презентації про танцювальне мистецтво досліджуваних країн.

З метою змістовного проведення вільного часу, формування моральної, творчої, фізично-розвиненої особистості, виховання у дітей почуття краси і гармонії, естетичних смаків, поглиблення знань з певних предметів працює мережа гуртків, секцій, творчих об’єднань. Вся позакласна робота у школі спрямована на розвиток наукового, творчого і спортивного потенціалу учнів.

У школі працювали 6 гуртків, 3 спортивні секції, 2 об’єднання, які забезпечують розвиток творчих здібностей, інтелектуальних можливостей учнів, дають широкі можливості для творчої, пізнавальної, суспільно корисної позакласної роботи.

Найголовнішою умовою навчально-виховного процесу є  його особистісна зорієнтованість, спрямована на  те, щоб кожний вихованець став повноцінним, самодостатнім, творчим суб’єктом діяльності, пізнання, спілкування, вільною і самодіяльною особистістю. Метою виховання є самовиховання учнів, тобто спонукання їх до самопізнання, до керування своїм розвитком. Для того, щоб вирішити це завдання, розпочинаємо свою роботу із учнівським колективом з психолого-педагогічної діагностики. Впродовж навчального року здійснювалася початкова, коректуюча та узагальнююча діагностику.

Внаслідок системи навчально-виховних заходів, які проводяться в навчальному закладі, сформувалась модель випускника Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – самодостатнього, цілеспрямованого, патріотично налаштованого, освіченого, різносторонньо розвинутого українця, громадянина своєї держави.

Методичний супровід виховної роботи (засідання методичних комісій класних керівників, участь в районних семінарах, наради класних керівників при директору, розробки класних керівників) дав можливість досягти хороших результатів всьому колективу в цілому та класним керівникам, про що свідчать результати як навчальних, так і позакласних та позашкільних, конкурсних, творчих, спортивних досягнень.

Експериментальна діяльність у закладі

Четвертий  рік  працює  заклад  над реалізацією  психолого-педагогічного експерименту  регіонального рівня  «Формування полікульуртного середовища як  основи  становлення  гімназиста».  В рамках  експерименту у квітні  відбулося  засідання  педагогічної ради (протокол №4, від 19  квітня 2016 р.) «Про  експериментальну  діяльність  у  Чортківській  гімназії ім.  М. Шашкевича  (Горяча Н.В.).

У відповідності з планом реалізації виховного проекту «Ми – частина Європи і світу» в 2015-2016 н.р. учнівські , вчительський та батьківський колективи працювали над дослідженням танцювальної  мистецької спадщини досліджуваних країн.

Формування полікультурного середовища спонукає не тільки до дослідження історії та культури інших країн, а й глибше пізнавати свою рідну історію і культуру, щоб мати змогу поділитися із зарубіжними друзями.

Експериментальна діяльність у закладі

Четвертий рік  працює  заклад  над реалізацією  психолого-педагогічного експерименту  регіонального рівня  «Формування полікульуртного середовища як  основи  становлення  гімназиста».

Відповідно до  річного плану роботи закладу  та  програми  реалізації  експериментальної  діяльності у квітні   відбулося  засідання  педагогічної ради (протокол №8, від 19  квітня 2016р.), одне із питань якої  було  «Виховна  робота  як один із  пріоритетних   напрямків  реалізації  експериментальної  діяльності   у  Чортківській  гімназії ім.  М. Шашкевича» (Горяча Н.В.)  - хід  виконання  ухвали педради  від  03 грудня 2012 (Весновська Н.Б.).  у  лютому   2016  року  було проведено нараду  при  директору  «Знання  географії  як   ключова  компетенція  полікультурного  навчання»  (Каськів М.В., протокол №5   від  25 лютого 2016р.).

У лютому  2016  року  педагогічний  колектив  гімназії  приймав  гостей – групу  вчителів та громадських діячів  – із  м. Піліца. Активне  знайомство  із  сімейними традиціями,  українською гостинністю, поїздки  в  Карпати  та  до  Львова – такою була  програма  перебування  польської групи.

Участь у міжнародних  проектах

Новинкою у цьому  навчальному році   стала     участь  у    Проекті “Листування до Великодня”   під час виконання проектних робіт на платформі  eTwinning Plus                   

eTwinning  це навчальна програма Європейської Комісії, започаткована в 2005 р. з метою розвитку співпраці європейських шкіл. Вчителі та учні, зареєстровані в мережі eTwinning, отримують можливість реалізації спільних проектів з іншими європейськими школами.  Ключовою складовою навчання є використання інформаційно-комунікаційних технологій. Проект eTwinning розширює сферу освітніх можливостей для учнів та вчителів, підвищує мотивацію до навчання та ступінь відкритості до Європи.

eTwinning Plus – це робочий простір програми eTwinning в рамках Східного партнерства Європейського Союзу.

Онлайн-мережу eTwinning Plus було створено з метою залучення до проекту сусідських країн ЄС в рамках European Neighbourhood Policy (Європейської політики сусідства). Ключовою ціллю ЄПС є поглиблення відносин між членами ЄС та країнами-сусідами.

Зараз до eTwinning Plus входять: Україна, Грузія, а також Республіки Молдова, Вірменія, Азербайджан і Туніс. Всі ці країни приєдналися до проекту в 2013 р.

На сьогодні eTwinning та eTwinning Plus  у світі це: 

 • 42 країни-учасниці
 • 159 255 зареєстрованих шкіл
 • 377 237 вчителів-учасників
 • 48 955 проектів!

У Тернопільській області  це:

 • Чортківська гімназія ім.М.Шашкевича
 • Заліщицька державна гімназія
 • Тернопільська класична гімназія
 • Тернопільський НВК “Школа-ліцей №6 ім. Н.Яремчука«
 • Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №28
 • Тернопільська спеціалізована школа I-III ступенів № 29

У даному  навчальному році гімназія  бере участь у двох проектах: “Листування до Великодня” та “Моя маленька Батьківщина”.

Проект “Листування до Великодня” – це проект запропонований європейським партнерам нашою школою. Представниками гімназії у проекті є учні 1А,1Б  та 2 класів.

З європейської сторони партнерами є школа з Польщі, Португалії та дві школи з Румунії.

Метою проекту є :

- обмін вітальними листівками  з привітаннями до Великодня;

- знайомство з традиціями святкування Паски в інших європейських країнах;

- налагодження контактів з школами ЄС  для створення майбутніх проектів;

- можливість спілкування англійською мовою.

Проект тривав з 22 лютого до 23 квітня 2016 року і налічув 6 основних етапів.

З 22.02 – 02.03 – вчителі-координатори знайомили учасників своїх команд з деталями проекту та обмінялися відео-презентаціями команд.

З 03.03 – 13.03 – команди готували вітальні листівки для шкіл-партнерів.

З 14.03 – 23.03 – учасники очікували на листівки у відповідь.

З 24.03 – 03.04 – школи обмінювалися  Power Point презентаціями  і фотографіями про святкування Великодня у країнах-учасниках.                                                       З 04.04 – 13.04 – вчителі-координатори та учні влаштовували виставку-представлення eTwinning команд у школах.

З 14.03 – 23.03 – проведення відео-конференцій між учасниками проекту та підведення підсумків.

Виконуючи проект,   ми зіткнулися і з певними проблемами. Зокрема, не усі учасники проекту були хорошими партнерами. Одна із шкіл Румунії долучилася до проекту, але так і не розмістила жодних матеріалів.

Цінність здійснення такого роду проектів полягає у тому, що ми маємо можливість долучитися до пізнання культури інших країн і побачити, що ми також є цікавими для світу, а діти мають можливість спілкуватися зі своїми ровесниками і розуміти необхідність вивчення іноземних мов.  

Особливе місце  у реалізації  експериментальної діяльності у  закладі відводиться   роботі гуртка  «КІС».

Звіт клубу інтернаціонального спілкування «КІС»

за 2015-2016 навчальний рік

      В доповіді Міжнародної комісії по освіті ЮНЕСКО в 1997 р. було проголошено, що виховання та освіта повинні сприяти тому, щоб з одного боку людина розуміла своє коріння і тим самим могла визначити місце, яке вона займає в сучасному світі, а з іншої — привити їй повагу до історії та культури інших країн. Сучасна система освіти повинна не лише давати певну суму знань, а й  виховувати інтелектуальний потенціал України на європейських цінностях, готувати громадянина готового жити в об’єднанній Європі, бути толерантним  та терпимими до інших культур, формувати  громадянина , що прямує до євроінтеграції.  Навчальний процес обмежений реальним часом, що не дозволяє представити перед учнями на належному рівні універсальну систему взаємозв’язку та взаємодії різних елементів культури. Тому найбільш оптимальним варіантом для вирішення проблем полікультурного виховання є позаурочна робота , а  саме діяльність євро клубу.

У 2015-1016 навчальному  році у роботі клубу взяло участь 23 учні гімназії. Це учні 4(8) та 6(10) гімназійних класів.

Клуб інтернаціонального спілкування розпочав роботу з відкриття, укомплектування складу клубу, затвердження плану роботи. Було окреслено мету  діяльності клубу та основні завдання .

В роботі намагалась враховувати потреби та побажання учасників, всі рішення старалися приймати колегіально. Теми для засідань клубу вибирала відповідно до інтересів гуртківців.

Оскільки , учні гімназії багато подорожують за межі країни ,то на  першому засіданні учасники гуртка ділились враженнями про європейські країни в яких побували на літніх канікулах та нових  іноземних друзів з якими планують спілкуватись і на дальше.

26 вересня вже традиційним для гімназії стало  святкування  Дня європейських мов.

З цієї нагоди клуб інтернаціонального спілкування «КІС» вже четвертий  рік поспіль проводив  багатомовний конкурс. Гімназисти активно долучились до написання творів на тему : « Стільки мов ти знаєш , стільки разів ти людина ». Конкурсні роботи учні писали  на англійській,  німецькій, польській та російській мовах.

Для кращого вивчення власної історії та культури інших країн у листопаді була запланована екскурсія до старовинного  Львова. Львів є містом полікультурного спадку. На його візантійську основу наклалися польське, німецьке ,єврейське, вірменське, австрійське, а згодом і радянське нашарування. Через Львів відбувалася трансляція європейських віянь. Місто спробувало усі великі європейські стилі. Учні відвідали: Площу Ринок- серце Львова , історичний початок європеїзації України;Львівський оперний театр, що є одним  з найгарніших театрів Європи;

Палац графів Потоцьких – велична будівля у стилі французького неоренесансу кінця XIX століття; Каплицю Боїмів – славнозвісна пам’ятка пізнього ренесансу, яка не має аналогів не лише в Україні, але й у європейській архітектурі; Домініканський собор – велична архітектурна пам’ятка пізнього бароко з оригінальним скульптурним оздобленням;

Бернардинський собор; Італійське подвір’я ; Вірменську вулицю; Високий Замок – оглядовим майданчиком з краєвидами; «Личаківський цвинтар» – історико-культурний музей-заповідник.  Такі екскурсія дають  можливість гімназистам побачити , як пам’ятки України тісно переплітаються з історією та культурою інших народів.

Кожного місяця відбувались засідання присвячені пам’ятним дням в Україні, для того,  щоб вивчаючи історію і культуру інших народів не забувати власну:

«Видатні постаті України. 2015 рік-рік А.Шептицького», «Життєвий шлях А.Горбачевського», «Пам’яті Небесній Сотні та воїнам АТО», «УПА – символ незламної волі українського народу», « День пам’яті героїв Небесної сотні», « На Аскольдовій могилі поховали Їх», «Біль Чорнобиля з роками не зникає», «Голодомор 1932-1933р.р.», «Т.Г.Шевченко – духовного батька України», « Стосується кожного» – обговорення актуальних подій сьогодення.

Гуртківці брали участь у акціях  милосердя, що відбувались в стінах гімназії: «Допоможи хворому бійцю», « Подаруй дитині свято»,  «Великодній кошик», «Шанс на життя» та інші.          Учасники клубу відвідали фото виставку  «Боремося за єдину Україну разом».

Цікавими були засідання : « Як святкують Хелоувін у Європі», «Європейські зимові традиції»,  «Звичаї та традиції святкування дня Св. Валентина у світі» , «Традиції святкування Дня подяки», «Європейські столиці», «1листопада-день створення ЄС», «Музика, яку слухає молодь Європи».

Одним із завдань Євроклубу є підтримувати онлайн спілкування між гуртківцями та їх однолітками в країнах світу та сприяти вивченню культури та особливостей інших народів через «живе» спілкування  . Це завдання ми вирішуємо за допомогою спілкування з однолітками в Інтернеті. Гуртківці поповнюють  «Портфоліо друзів», де розміщують  інформацію про друзів з інших країн з якими спілкуються в соціальних мережах. Учасники клубу мають друзів у США, Великобританії, Італії, Іспанії, Австрії, Росії та особливо багато у Польщі.  Таке Інтернет – спілкування гуртківців сприяє вивченню культури та особливостей інших народів.

За допомогою інтернет ресурсів діти  продовжують слідкували за підтримкою України у світі. Гуртківці продовжили  співпрацю з  українською діаспорою та вивчали питання: «Імідж України за межами нашої держави» та ставлення та  підтримка інших країн до України, щодо євроінтеграції.

Підсумкове засідання клубу відбулось  на тему: «Україна – ЄВРОПЕЙСЬКА ДЕРЖАВА», щоб визначити роль і місце України в Європі. Учні об’єднувались  у 5 груп, кожна із яких отримала  блок інформації та завдання до нього, відповідно до теми: Україна в європейській історії, Україна та міжнародне право, Участь України в міжнародних організаціях, Україна та європейська економіка, міжнародна культурна спадщина України.

В рамках святкування дня Європи в Україні учасники гуртка провели:

 • виставку літератури «Європейський вибір України»
 • засідання клубу на тему : «Святкування Великодня у світі», де були розглянуті звичаї і традиції країн-членів ЄС, пов’язані зі святкуванням Великодня.
 • виготовлення пасхальних листівок «Європа на писанці».
 • представлення творчих робіт (кросвордів,малюнків) на європейську тематику.
 •   проведення  вікторини «Що я знаю про ЄС».
 • виставку робіт «Відомі європейці»;

В квітні  Клуб Інтернаціонального Спілкування «КІС» проводив в гімназії зустріч із волонтером з Польщі Ольгою Левчук, яка представляла   Університет у Любліні . Під час зустрічі учні 10 класу мали змогу переглянути фільм про  Університет та  старовинне місто Люблін. Також пані Ольга розповіла гімназистам про правила вступу до цього навчального закладу , особливості навчання та багато цікавого і корисного про студентське життя українців в Польщі.

На цю зустріч , також, була запрошена колишня випускниця гімназії та учасниця клубу Марійка Пелехата, яка поділилась власним досвідом навчання та проживання в Польщі ,оскільки зараз навчається тут. Такі зустрічі є дуже цікавими та корисними для наших учнів, адже допомагають більше довідатись про систему освіти за кордоном і вибрати в подальшому правильний навчальний заклад. Така форма волонтерської діяльності зміцнює міжнародну співпрацю між молоддю, долає бар’єри і стереотипи, а також розширює можливості навчання за кордоном.

Під час літньої мовної школи деякі з учасників клубу мали задоволення спілкуватись з Ханною – волонтеркою Корпусу Миру ,родом з Філадельфії, що поділилась враженнями від України та розповіла  цікаву інформацію про рідний край.

Роботу гуртка було висвітлено на Всеукраїнській науково – практичній конференції «Проектування розвитку та психолого-педагогічного супроводу обдарованої особистості», що відбувалась 5-6 квітня 2016 року у м. Кременець. А також працівники гімназії мали змогу ознайомитись  з напрацюваннями гуртківців на Педагогічній Раді.

Отже, завдання клубу, через формування полікультурного середовища, виховувати таких випускників, які будуть  комфортно себе почувати мобільному єдиному європейському просторі.

Перспективна діяльність клубу «КІС»:

- продовжити залучати гуртківців до міжнародних проектів обміну із країнами Євразії та Америки;

- підтримувати онлайн спілкування між гуртківцями та їх однолітками в країнах світу та сприяти вивченню культури та особливостей інших народів через «живе» спілкування гуртківців ;

- залучати гуртківців до створення медіатеки: «віртуальне полікультурне середовище»;

- оновлювати  інформацію у блозі про гурток і його діяльність;

- налагодити тісні відносини з іншими Євро клубами України;

- співпрацювати з  українською діаспорою та вивчати питання: «Імідж України за межами нашої держави»;

- презентувати білінгвальні проекти про країни, мови яких вивчаються у гімназії: «Вивчаємо культуру через мову»;

- створювати публікації про ментальність, культуру та звичаї  народів світу;

- поповнювати «Портфоліо друзів»;

- продовжувати вивчати міста полікультурного спадку;

- проводити флеш-моби на європейську тематику.

 

 

Управління виховною роботою в Чортківській гімназії ім. Маркіяна Шашкевича в 2014-2015 н.р. здійснювали заступник директора з виховної роботи Горяча Н.В., педагог-організатор Бишовець Н.Й., психолог Рибачок С.М.

Працюючи над реалізацією проблеми виховної роботи гімназії «Формування полікультурного середовища як основи становлення особистості гімназиста, його саморозвитку та самореалізації з використанням інноваційних технологій», педагогічний колектив організовував і проводив роботу у відповідності з рекомендаціями Міністерства освіти та науки України.

Класні керівники та класоводи продовжують працювати в робочих зошитах, розроблених заступником директора, педагогом – організатором та психологом у відповідності до нових вимог МОН, що дозволяє передбачити системність та наступність у роботі.

Головними завданнями виховного процесу Чортківської гімназії є:

-           створення виховного середовища на основі демократизації і гуманізації шкільного життя, переорієнтація внутрішнього світу дитини, підлітка, юнака, дівчини на збагачення індивідуального досвіду самопізнання, самооцінки, саморозвитку, самовираження, самореалізації;

-           перетворення навчально-виховного процесу в соціальний простір самовдосконалення особистості, створення умов для набуття нею індивідуального досвіду самотворчості і посиленої участі у творенні світу свого життя;

-           побудова системи виховання, яка відповідає загальнолюдським цінностям та інтересам особистості, суспільства, держави, є саморозвиваючою і сприяє підвищенню рівня громадянської вихованості;

-           допомога учням у їх соціально-політичному і громадянському становленні;

-           розвиток інтелектуальної емоційно-почуттєвої та вольової сфери особистості;

-           впровадження активних форм і видів її діяльності;

-          полікультурний розвиток гімназійної молоді;

-          спрямованість на Євроінтеграцію;

-          формування тісної співпраці з випускниками закладу, організація співпраці з Ridna Skola Alumni Club;

-           використання інтелектуально-естетичних засобів дозвіллєвої діяльності учнів;

-           гармонізація сімейно-шкільного виховання;

-           науково-методичне забезпечення виховного процесу.

Виховна система Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – це  психолого-педагогічна сукупність, яка охоплює весь педагогічний процес, інтегруючи навчальні заняття, позаурочне життя дітей, різноманітну діяльність і спілкування за межами навчального закладу.

Для охоплення всіх учнів різними формами колективної та індивідуальної діяльності, з метою їх всебічного розвитку та формування інтересів, нахилів у Чортківській гімназії проводено традиційні щорічні заходи: Тиждень Незалежності, Тиждень духовності, правових знань, попередження травматизму на дорогах, енергозбереження, цивільної оборони та інші; місячники правового виховання, екологічного виховання, місячник Червоного Хреста, пропаганди здорового способу життя. У рамках цих місячників та тижнів пройшли круглі столи, вікторини, тренінги, КВК, брейн – ринги, зустрічі з працівниками правоохоронних органів, лікарями. Навчальний рік розпочали та закінчили Святковими літургіями в храмах міста. Відбулися традиційні шкільні свята: День учителя, День Св. Покрови – День УПА, посвята в гімназисти, Шашкевичіана, День пам’яті жертв голодомору, свято Миколая, Різдвяна коляда, День Соборності, День пам’яті героїв Крут, Шевченківські дні, Великодній тиждень, свято Матері. Проведено екскурсії до різних міст України (Києва, Зарваниці, Камянця Подільського, Бережан, Івано-Франківська), подорожі та походи по стежках та місцях о. Маркіяна Шашкевича (Підлисся-Золочів-Княже-Білий Камінь-Львів). Учні доглядають могили випускників та вчителів гімназії.

2014-2015 н.р. проходив під гаслом «Україна – єдина країна». В рамках заходів проведено перший урок. Проведено благодійні ярмарки, під час яких зібрано та передано волонтерам більше десяти тисяч гривень. Зібрано для воїнів АТО продукти, одяг, малюнки, сувеніри.

Перший семестр навчального року ознаменувався приїздом до Рідної школи випускника гімназії Богдана Гаврилишина. Другий  семестр пройшов з іменем ще одного випускника художника зі світовим іменем Якова Гніздовського.

У навчальному закладі продовжується пошуково-краєзнавча діяльність.

Учні 6 (10) класів працювали над  написанням курсових робіт з історії Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича. Серед цьогорічних тем: «Митрополит Андрей Шептицький: приклад жертвенної любові», «Наставник гімназійної молоді о. Марко Дирда», «З життя Марійської дружини гімназіяльної молоді в Чорткові. 1942-1944 рр.», «Богдан Гаврилишин. Залишаюся українцем», «Гімназія від покоління до покоління»(з життя і діяльності випускників Чортківської гімназії).

У музеї крім екскурсій, проведено шашкевичівські читання, уроки з літератури рідного краю, пов’язані з іменами наступників поета, чия невтомна праця є взірцем гартування душ молодого покоління.

Новими матеріалами поповнилися вітрини музею при сприянні гімназистів-ветеранів Дмитра Штогрина, Йосипа Басараби, Йосипа Гошуляка.

Сучасні реалії вимагають від навчальних закладів дотримання високих стандартів організації освітнього простору з метою отримання вихованцями не тільки ґрунтовних знань з різних предметів, а й формування їх як громадян і патріотів, духовно і морально зрілих, життєво компетентних особистостей, активних у суспільному житті, здатних самостійно приймати рішення, брати відповідальність за свої вчинки, вирішувати життєві проблеми.

З огляду на вищесказане, базуючись на традиціях столітньої історії Чортківської гімназії, набутому досвіду, впроваджуючи в життя програму «Орієнтири національного виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Тернопільщини», тематичний зміст виховної діяльності навчального закладу планувалася за змістовими лініями:

- Ціннісне ставлення до себе;

- Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей;

- Ціннісне ставлення до праці;

- Ціннісне ставлення до природи;

- Ціннісне ставлення до культури і мистецтва;

- Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.

Формування ціннісного ставлення до себе відбувалося через пропагування здорового способу життя, застосування здоров’язберігаючих технологій (проведення динамічних пауз на уроках, використання оздоровчих вправ,  пальчикової гімнастики, музикотерапія, кольоротерапія, психологічні розминки), через проведення бесід з техніки безпеки з метою профілактики дитячого травматизму, проведення тематичних виховних годин, наприклад,

«Вплив комп’ютера на здоров’я сучасного українського школяра», бесіди«Здоров`я не купиш за гроші», «Шкідливі звички», «До          Всесвітнього дня  здоров’я» , «Правила вуличного руху та життя і здоров`я людини»; конкурс малюнків про права дитини. Справжнім святом здоровя, спорту, дружби стала Декада спорту, організована і проведена вчителями фізичного виховання.

Формування ціннісного ставлення до сімї , родини, людей:

конкурс малюнків «Я хочу жити в якісному світі»; участь у тижні іноземної мови, присвячена Дню Св. Валентина; година класного керівника на тему: «Я подарую тобі своє серце»; участь у акціях милосердя та ярмарках, зокрема: «Невідома могила жертв війни», до Великодня, для допомоги важкохворим дітям; виховні години: «Заповіді любові», «Найдорожчі мені люди», «Одна родина за столом». Традиційно наприкінці навчального року проведено звітний концерт, приурочений до Дня Матері. година доброти «Не скупімося на добро», благодійні ярмарки «Допоможи солдатові» та «Допоможи ближньому» (на лікування батькові Роксолани Нестеренко).

 Формуванню ціннісного ставлення до праці сприяли виховні години на тему «Все ми хочемо уміти», «Подорож у країну Знайок» та інші, проведення рейдів «Війна королю Бруду», перевірки стану підручників, впорядкування території, закріпленої за класом,  години класного керівника: «Результат праці учня – знання»; прикрашання класного приміщення до свят; догляд за кімнатними рослинами (пересаджування), бесіди про шанобливе ставлення до шкільного майна. бесіда «Можливості професій та їх значимість», «Наші захоплення»

З метою формування ціннісного ставлення до природи з учнями класу проводилися екскурсії в природу з метою спостереження за сезонними змінами у природі, тематичні бесіди «Опале листя: шкода чи користь», «Життя птахів взимку»,   інформативно просвітницькі години: «Навчися бачити та берегти красу природи,  «Летять в Чорнобиль журавлі»; бесіди до Всесвітнього дня Землі; участь у місячнику екології. На подвірї гімназії висаджено Калинову алею памяті і слави. Виставка композицій «Квіти у віночку України», екскурсія до осіннього лісу «Заглянь у природу свого міста». Із задоволенням ділилися цікавою інформацією про своїх домашніх улюбленців ділилися гімназисти в ході реалізації проекту «Мої домашні улюбленці».

Формування ціннісного ставлення до культури до мистецтва (естетичне виховання) у цьому навчальному році відбувалося через ряд заходів, а саме: виставка квіткових композицій «Нехай святиться ім’я Твоє», виступ учнів у святковому концерті з нагоди святкування Дня учителя, посвята в гімназисти на свято Святої Покрови,  виставка композицій «Замість ялинки зимовий букет», «До нас іде Святий Миколай», зустрічі з поетами, майстрами народної творчості, відзначення Дня вчителя, привітання хлопців класу до Дня збройних сил України, прикрашання класного приміщення до новорічних свят, екскурсії в м. Бережани, Борщів та в м. Бучач, де подивились на скульптури всесвітньовідомого Пінзеля, послухали шум водоспаду Гук, виховні години: «Світ мистецтва – світ краси», «Сторінками поезії Лесі Українки», участь у шкільному етапі конкурсу «Чортків має талант», перегляд вистави «Нескорена»

Одним із напрямків виховної роботи було превентивне виховання,  проведення роботи щодо попередження скоєння правопорушень неповнолітніми. В рамках місячника правових знань були проведені виховні години «Злочин і покарання», «Знай свої права», Пам’ятай про правила дорожнього руху». Протягом навчального року постійно здійснювався контроль за станом відвідування учнями школи.

На початку навчального року були проведені класні збори на тему «Організація класного колективу»  та години класного керівника «Будь гідним звання гімназиста».  Чільне місце серед виховних заходів посідають  години спілкування, на яких шляхом рефлексії учні розвивають уміння будувати стосунки одне з одним, із колективом. Тематика їх різноманітна: «Давайте познайомимось з новенькими», «Мій клас – моя  родина», «Наша гімназія – наш дім, дбаймо ж про порядок в нім»,  «Культура спілкування з ровесниками», «Друг пізнається як у біді, так і в радості”, «Шанобливе ставлення до підручників та книг» “Вчимося жити в мирі та злагоді”,  хвилинки – ввічливості “Я зичу вам всього найкращого!”, “Плекаймо рідну мову, рідне слово” та інші. Слід зазначити, що особливою ефективністю відзначаються індивідуальні бесіди з окремими учнями чи групами учнів на тему: «Поділися радістю і смутком», під час яких учні відкрито розповідають про все, що їх хвилює. Формуванню безпечноїповедінки учнів на дорогах сприяла година класного керівника «Правила дорожнього – руху закон для пішохода». Важливою складовою виховного процесу є робота, направлена на попередження правопорушень. Правовиховна робота  здійснюється, опираючись на  правові акти і документи, такі  як Конституція України, Конвенція про права дитини, Декларація прав дитини, Закон України «Про охорону дитинства», Указ Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», який включає правоосвітню роботу та роботу по попередженню правопорушень. Профілактичну роботу з попередження правопорушень проводить Рада профілактики.

З метою формування ціннісного ставлення до суспільства, до держави (національно  – патріотичного виховання) відповідно до всесвітніх історичних дат, пам’ятних подій нашої держави і міста проводились різноманітні заходи, серед яких:

перший урок «Україна – єдина»,

виховна година «Свято Покрови – свято українського козацтва»

 • Ознайомлення учнів зі Статутом гімназії;
 • Участь в благодійному ярмарку, та благодійній акції напередодні

свята Святого Миколая;

 • інформаційні хвилинки до пам’ятних дат;
 • участь в акції присвяченій Дню пам’яті жертв голодомору «Запали свічку пам’яті»;
 • краєзнавчі екскурсії;
 • виховні години про ООН, ЗУНР, до дня пам’яті жертв голодомору, до відзначення Дня української писемності.

Упродовж семестру учні продовжили  працювати над експериментально-дослідницьким проектом «Формування полікультурного середовища як основи становлення особистості гімназиста, його саморозвитку та самореалізації з використанням інноваційних технологій на основі орієнтирів національного виховання», а саме: створили презентації про літературу та мистецтво досліджуваних країн.

Вважаючи, що дитина змалку повинна жити в оточенні прекрасного, кожен класний керівник разом з батьками та учнями намагається створити у класному приміщенні затишок, комфорт, чистоту.

З метою змістовного проведення вільного часу, формування моральної, творчої, фізично-розвиненої особистості, виховання у дітей почуття краси і гармонії, естетичних смаків, поглиблення знань з певних предметів працює мережа гуртків, секцій, творчих об’єднань. Вся позакласна робота у школі спрямована на розвиток наукового, творчого і спортивного потенціалу учнів.

У школі працювали 6 гуртків, 3 спортивні секції, 2 об’єднання, які забезпечують розвиток творчих здібностей, інтелектуальних можливостей учнів, дають широкі можливості для творчої, пізнавальної, суспільно корисної позакласної роботи.

Найголовнішою умовою навчально-виховного процесу є  його особистісна зорієнтованість, спрямована на  те, щоб кожний вихованець став повноцінним, самодостатнім, творчим суб’єктом діяльності, пізнання, спілкування, вільною і самодіяльною особистістю. Саме в цьому і полягає гуманістична спрямованість навчально-виховного процесу, центром і метою якого є особистість вихованця.

Ступінь гуманізації виховного процесу залежить від того, наскільки педагогічний колектив створює передумови для самореалізації особистості, розкриття її природних задатків, прагнення до свободи, відповідальності, творчості. Зрештою метою виховання є самовиховання учнів, тобто спонукання їх до самопізнання, до керування своїм розвитком. Для того, щоб вирішити це завдання, розпочинаємо свою роботу із учнівським колективом з психолого-педагогічної діагностики. Впродовж навчального року здійснювалася початкова, коректуюча та узагальнююча діагностику.

Внаслідок системи навчально-виховних заходів, які проводяться в навчальному закладі, сформувалась модель випускника Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – самодостатнього, цілеспрямованого, патріотично налаштованого, освіченого, різносторонньо розвинутого українця, громадянина своєї держави.

Методичний супровід виховної роботи (засідання методичних комісій класних керівників, участь в районних семінарах, наради класних керівників при директору, розробки класних керівників) дав можливість досягти хороших результатів всьому колективу в цілому та класним керівникам, про що свідчать результати як навчальних, так і позакласних та позашкільних, конкурсних, творчих, спортивних досягнень.

Експериментальна діяльність у закладі

Третій  рік  працює  заклад  над реалізацією  психолого-педагогічного експерименту  регіонального рівня  «Формування полікульуртного середовища як  основи  становлення  гімназиста».  В рамках  експерименту було проведено засідання  творчої  лабораторії  заступників  директорів  з  навчально-виховної роботи «Роль   експериментальної діяльності  в сучасному  освітньому  закладі» (Весновська Н.Б.). Почесними гостями  зібрання  були  працівники  обласного  методичного кабінету В.І. Уруський, заступник директора ТОКІППО, завідувач лабораторії  методичного  менеджменту  ТОКІППО  Соболяк Л.Є.

У листопаді  відбулося  засідання  педагогічної ради (протокол №4, від 24 листопада 2014р.), одне із питань якої «Про  експериментальну  діяльність  у  Чортківській  гімназії ім.  М. Шашкевича – хід  виконання  ухвали педради  від  03 грудня 2012 (Весновська Н.Б.).  28 квітня 2015 року  було проведено засідання  педагогічної  ради  «Про  використання  учнями  початкової школи, гімназистами знань  англійської, німецької мов  як основного чинника  успішного  існування  в  полікультурному  просторі»  (Великоборець Н.І.) (протокол №8  від  28 квітня 2015р.).

В рамках реалізації експерименту   відбувся  ІІІ етап  міжнародного польсько-українського проекту  обміну  учнівською молоддю «Пізнаймо краще наших сусідів».    І з  30 листопада по 7 грудня учні та вчителі Чортківської гімназії ім. М. Шашкевича перебували у містечку Піліца, яке знаходиться за 60 км від Кракова.   Під час поїздки  діти  займалися  англійською  в лінгафонних кабінетах, на історії знайомилися  особливостями географії, флори та фауни даної  місцевості, а уроки фізкультури  залишили незабутні враження  величезними спортзалами та якістю спортивного забезпечення. Проживання у сім’ях дало неймовірну радість від спілкування та пізнання традицій українського та польського народів. Яскравою згадкою для наших учнів стала дводенна поїздка в гірське містечко Вісла, екскурсію  до славнозвісного Вавеля  у Кракові.  Заняття спортом у велетенському спортзалі, плавання у басейні, гра у  настільний теніс подарували чудовий відпочинок як для дітей, так і для дорослих.

У відповідності з планом реалізації виховного проекту «Ми – частина Європи і світу» в 2014-2015 н.р. учнівські , вчительський та батьківський колективи працювали над дослідженням літературної та мистецької спадщини досліджуваних країн.

У першому семестрі навчального року учні вивчали історію розвитку писемності, становлення літератури, зразки фольклору обраних країн. Творчість багатьох письменників  є класикою світової літератури, з котрою учні знайомляться на уроках зарубіжної літератури. Під час роботи над завданням проекту учні відкрили для себе та для інших багато цікавих літературних сторінок. Оформлені матеріали у вигляді презентацій можна використовувати як на уроках літератури, так і в позакласній роботі.

Аналізуючи літературні процеси країн Європи, малі дослідники відчули  їхню яскраву індивідуальність, а також і взаємовплив. Цікавим є те, що в усіх кранах є письменники та поети українського походження. Їхня творчість є для нас близькою і оригінальною.

Розвиток мистецтва, взаємовплив та яскраво виражені традиції кожної країни знайшли своє відображення в створених презентаціях у другому семестрі. Крім того, учні віднайшли віртуальні екскурсії по  кращих  та найвідоміших музеях  досліджуваних країн.

Крім того, сучасні діти  багато подорожують країнами Європи. Тому вивчення історії та культури обраних країн допомагає їм краще орієнтуватися в європейському просторі, і, в свою чергу, дає можливість поділитися з друзями та вчителями побаченими культурними та мистецькими зразками.

Формування полікультурного середовища спонукає не тільки до дослідження історії та культури інших країн, а й глибше пізнавати свою рідну історію і культуру, щоб мати змогу поділитися із зарубіжними друзями.

Особливе місце  у реалізації  експериментальної діяльності у  закладі відводиться   роботі гуртка  «КІС».

Звіт клубу інтернаціонального спілкування «КІС»

за 2014-2015 навчальний рік

У 2014-2015 році клуб інтернаціонального спілкування  традиційно розпочав роботу з урочистого відкриття, укомплектування складу клубу, затвердження статуту та плану роботи. Було окреслено головну мету  діяльності клубу та основні завдання, що покликані формувати полікультурне середовище  в стінах Чортківської гімназії імені Маркіяна Шашкевича. Участь у клубі взяло 20 учнів 5(9)гімназійних класів.

Початок нового навчального року учасники клубу розпочали з  участі у Тижні Незалежності України. Гімназисти створювали  квіткові композиції на патріотичну тематику, взяли активну участь у фото конкурсі «Прапор у моєму житті».

У вересні  гуртківці зібрали « Портфоліо друзів», де учні розмістили інформацію про однолітків з інших країн, з якими спілкуються в Інтернеті. Учасники клубу мають друзів у США, Великобританії, Італії, Іспанії, Австрії, Росії та особливо багато у Польщі. Таке Інтернет  спілкування гуртківців сприяє вивченню культури та особливостей інших народів.

Гімназисти взяли участь у «Тижні миру». Вони писали листи підтримки солдатам, малювали малюнки з побажаннями миру і швидкого щасливого повернення додому. Виготовляли з паперу журавлики із побажанням миру, долучали  до листів. З великим ентузіазмом та хвилюванням брали участь у флеш-мобі «Ми хочемо миру в Україні!», де учасники сформували прапор України та написали слово «Мир», як символ того , що ми хочемо миру не тільки в Україні, а й в усьому світі.

Гуртківці самостійно створили відео звернення до дітей , що живуть за межами України « Ми проти війни!», де на різних мовах (українській ,російській, польській, англійській, німецькій та італійській) висловили власне бачення сьогоднішньої ситуації в Україні, показали  весь  жах війни та звернулись за підтримкою до Європи та світу.

26 вересня традиційно до  Дня європейських мов, клуб інтернаціонального спілкування «КІС» проводив  багатомовний конкурс творів на тему «Мова у моєму житті». Позитивним є те, що з кожним роком гімназистів, що бажають  спробувати свої сили у конкурсі,  стає все більше.

У жовтні для кращого вивчення власної історії та культури була запланована екскурсія по замках України «Золота підкова Львівщини.» Гуртківці відвідали Підгорецький замок, що розпланований за взірцем “ італійських парків ” і належить до спадщини садово-паркового мистецтва національного значення. Вразив Золочівський замок, на території якого  розташовані Великий та Китайський палаци. Родзинкою замку є те, що тут дотепер збереглася система каналізації, яка існувала навіть тоді, коли нічого подібного не було навіть у французькому Луврі. Незабутні враження залишив і  Олеський замок ,що береже таємниці Польщі, Литви та України. Екскурсія дала можливість гімназистам побачити, що пам’ятки України тісно переплітаються з історією та культурою інших народів.

Корисним  для учасників клубу було вивчення національної музики та літератури  різних народів, перегляд відео про відомих музичних та літературних  діячів та створення презентацій та відео – теки з цієї теми.

У жовтні повчальною була  зустріч з Богданом  Гаврилишиним,  що  навчався у нашій  гімназії. Це людина світового значення. Богдан Дмитрович працював у 70 країнах, деякі з них (наприклад, Аргентина) докорінно змінилися завдяки йому. Він спілкувалася з Індірою Ганді, Маргарет Тетчер, багатьма коронованими особами, політиками, фінансистами, українською культурною елітою.  Богдан Дмитрович оповідав про зміни, необхідні Україні та про  проект Фонду «Молодь змінить Україну», до участі в якому закликають молодь, яка вивчатиме досвід п’яти найбільш розвинутих країн Європи, аби трансформувати його в ефективні зміни для України. Йдеться про Норвегію, Швецію, Швейцарію, Німеччину, Австрію. Досвідом самих реформ може поділитися сусідка – Польща. Маючи нову ідею перебудови України на ефективну європейську державу не на словах, а за чіткими механізмами, молодь через законодавчі ініціативи стане врешті на шлях змін.

У листопаді гуртківці продовжили  вивчати світову  культурну спадщину. Діти  переглядали фільми та проводили відео екскурсії  по відомих музеях світу, створювали власні презентації про окремі країни та спільними зусиллями поповнили  відео – теку «Світова культурна спадщина».

З 30 листопада по 7 грудня учасники клубу та вчителі Чортківської гімназії ім. М. Шашкевича відвідали мальовниче містечко Піліца. У рамках подорожі українська делегація не лише спілкувалася з польськими друзями, але й насолоджувалася новими враженнями від екскурсій. Спільні заняття допомогли дізнатися більше один про одного, а проживання у сім’ях дало неймовірну радість від спілкування та пізнання традицій українського та польського народів. Яскравою згадкою для наших учнів стала дводенна поїздка в гірське містечко Вісла та екскурсія у  старовинний Вавель у Кракові. Заняття спортом у велетенському спортзалі, плавання у басейні подарували чудовий відпочинок як для дітей, так і для дорослих. В день Святого Миколая, у стінах гімназії відбувся концерт, у якому взяли участь представники обох країн. Поїздка показала, що кожного року бар’єр між нашими країнами зменшується.

Особливе місце у роботі гуртка  зайняло дослідження глобальних проблем людства та їх прояви на європейському континенті. На одному із засідань  клубу гімназисти не тільки ділились цікавою та корисною інформацією, але й шукали шляхи виходу і з даної ситуації.

Під час проведення в гімназії тижня  іноземних мов гуртківці взяли участь у проекті «Я – активний учасник проекту ПОСТКРОСІНГ. Підпиши листівку та отримай нову». Це поштовий обмін художніми листівками «Посткросінг». Головна мета даного проекту полягала в тому, що завдяки Інтернету учень міг обрати випадкового адресата за межами України.

Під час Місячника правових знань 26.02. 2015 члени клубу провели відкрите засідання «Правовий захист в Європі і світі».

Також відбулась  зустріч з представниками правоохоронних органів ( провідного спеціаліста реєстраційної служби Чортківського районного управління юстиції Домашенко Наталії Анатоліївни, керівника апарату Чортківського районного суду Гамбаль Марії Іванівни, спеціаліста служби у справах дітей Чортківської міської ради Пастух Тетяни Іванівни).

Гості поділилися з учасниками зустрічі цікавою та корисною інформацією про специфіку діяльності служб, напрямки діяльності, навели конкретні випадки правопорушень і шляхи їх подолання .

У  травні в гімназії відбувся Тиждень Європи. Заходи, які були проведені в рамках проекту, мали на меті ознайомити учнів, батьків, вчителів із географією, культурою, історією країн Європейського Союзу, розширити уявлення про найпривабливіші місця та видатних людей Європи. Все це було реалізовано через наступні заходи:

 • Виставка літератури «Ми-європейська нація» та робіт «Відомі європейці»

Засідання клубу на європейську тематику

 • Фотовиставка «Європа через об’єктив»
 • Представлення творчих робіт (кросвордів, малюнків) на європейську тематику.
 • Проведення  вікторини «Що я знаю про ЄС».
 • Інформативна година « Європейський союз та Україна»виїзне засідання гуртка «Чернівці –європейське місто»

Отже, робота гуртка дає змогу гімназистам,  усвідомлюючи самобутність своєї  культури,  оволодіти необхідною інформацією про сусідні країни,  пізнати краще  їх надбання, традиції  та звичаї, розширюючи власний світогляд,  виховувати  толерантність  та повагу до  інших культур, одночасно формуючи  національну  самосвідомість,  практичну  життєву позицію  в умовах  полікультурного  освітнього середовища.

 

Перспективна діяльність клубу «КІС»:

- продовжити залучати гуртківців до міжнародних проектів обміну із країнами Євразії та Америки;

- підтримувати онлайн спілкування між гуртківцями та їх однолітками в країнах світу та сприяти вивченню культури та особливостей інших народів через «живе» спілкування ;

- залучати гуртківців до створення медіатеки: «віртуальне полікультурне середовище»;

- поповнювати інформацією власний веб сайт та поширювати інформацію про гурток і його діяльність;

- налагодити тісні відносини з іншими Євро клубами України (підтримка контактів ,обмін ідеями та досвідом роботи як  з українськими, так із зарубіжними колегами);

- співпрацювати з  українською діаспорою та вивчати питання: «Імідж України за межами нашої держави»;

- презентувати білінгвальні проекти про країни, мови яких вивчаються у гімназії: «Вивчаємо культуру через мову»;

- створювати публікації про ментальність,культуру та звичаї  народів світу. 

План роботи на перше півріччя Клубу Інтернаціонального Спілкування «КІС»

Місяць Напрямки роботи
Вересень
 • Укомплектування складу клубу, планування роботи
 • Посвята в члени клубу
 • Створення « Портфоліо –друзів»
 • Участь у «Тижні миру» та створення відеоролика «Ми проти війни»
 • «Мова в моєму житті» – багатомовний конкурс до дня європейських мов
 • «Дзвоники дружби» – налагодження спілкування з однолітками різних країн світу
Жовтень
 • Екскурсія по замках України «Золота підкова Львівщини.»
 • «Відомі українці в Європі» – зустріч з Богданом Гаврилишиним
 • Вивчення національної музики різних народів та створення презентацій та відео – теки
 • Інтернет – спілкування.(Обмін інформацією з однолітками з інших країн)
 • Засідання  клубу на тему : « Як святкують Хеловін у Європі»
Листопад
 • «Стосується кожного» – обговорення актуальних подій
 • Організація заочних Інтернет – подорожей по різних країнах  «Віртуальний Світ»
 • «Пам’ятні дні в Україні» – пошанування 81-ї річниці Голодомору
 • Створення  електронної газети
 • Проведення інтелектуальних ігор
Грудень
 • Польсько-українська співпраця з школою із м. Піліца Республіки Польща в  рамках  реалізації  VI етапу Міжнародного польсько-українського проекту обміну учнівської молоді «Наші малі великі Батьківщини, що нас об’єднує?»
 • Знайомство та спілкування гуртківців з  польськими однолітками (інтерактивні ігри, вечір відпочинку)
 • Підбиття підсумків за перше півріччя

 

План роботи на друге півріччя Клубу Інтернаціонального Спілкування «КІС»

Місяць Напрямки роботи
Січень 
 • Ознайомлення з роботою на II семестр
 • Усний журнал  «Новорічні та Різдвяні  свята в Європі»
 • Спілкування з однолітками в Інтернеті «Мій друг по листуванню»
 • Інформативна година до дня соборності в Україні
Лютий
 • Усний журнал « Звичаї та традиції святкування дня Святого Валентина у світі» та виготовлення валентинок
 • «Я – активний учасник проекту посткросінг»
 • Відкрите засідання клубу на тему: «Захист прав людини у Європі та світі» .
 • Перегляд Інтернет – преси (відгуки про український Євромайдан)
Березень
 • Святкування 201 річниці з дня народження Т.Шевченка
 • Вивчення літератури різних народів , створення презентацій та відео – теки .
 • Створення альбому « Видатні європейські письменники».
 • Спілкування з однолітками в Інтернеті – «Мій друг по листуванню»
 • Тренінг «Толерантність – риса справжньої демократії»
Квітень
 • Засідання клубу на тему: «Дослідження глобальних проблем людства та їх прояви на європейському континенті»
 • Заняття на тему «Безпечний Інтернет» до Міжнародного дня  Інтернету
 • Інтернет – спілкування
 • Перегляд відеофільму про трагедію на атомній станції  до Міжнародного дня пам’яті Чорнобильської трагедії.
 •  Розробка заходів до дня Європи
Травень Проведення заходів до дня Європи:

 • Засідання клубу на європейську тематику ».
 • Фотовиставка «Європа через об’єктив»
 • Виставка «відомі європейці»
 • Книжкова виставка «Ми-європейська нація»
 • Вікторина на тему: “ Чи знаєш ти Європу?”
 • Акція «Червоний мак-квітка пам’яті»
 • Виїзне засідання «Чернівці – європейське місто»
 • Підсумкове засідання Євроклубу

 

 

 

Управління виховною роботою в Чортківській гімназії ім. Маркіяна Шашкевича в 2013-2014 н.р. здійснювали заступник директора з виховної роботи Горяча Н.В., педагог-організатор Бишовець Н.Й., психолог Рибачок С.М.

Працюючи над реалізацією проблеми виховної роботи гімназії «Робота класного керівника як один із провідних напрямків діяльності сучасного навчального закладу у формуванні особистості гімназиста», педагогічний колектив організовував і проводив роботу у відповідності з рекомендаціями Міністерства освіти та науки України.

Класні керівники та класоводи продовжують працювати в робочих зошитах, розроблених заступником директора, педагогом – організатором та психологом у відповідності до нових вимог МОН, що дозволяє передбачити системність та наступність у роботі.

Головними завданнями виховного процесу Чортківської гімназії є:

-          створення виховного середовища на основі демократизації і гуманізації шкільного життя, переорієнтація внутрішнього світу дитини, підлітка, юнака, дівчини на збагачення індивідуального досвіду самопізнання, самооцінки, саморозвитку, самовираження, самореалізації;

-          перетворення навчально-виховного процесу в соціальний простір самовдосконалення особистості, створення умов для набуття нею індивідуального досвіду самотворчості і посиленої участі у творенні світу свого життя;

-          побудова системи виховання, яка відповідає загальнолюдським цінностям та інтересам особистості, суспільства, держави, є саморозвиваючою і сприяє підвищенню рівня громадянської вихованості;

-          допомога учням у їх соціально-політичному і громадянському становленні;

-          розвиток інтелектуальної емоційно-почуттєвої та вольової сфери особистості;

-          впровадження активних форм і видів її діяльності;

-         полікультурний розвиток гімназійної молоді;

-         спрямованість на Євроінтеграцію;

-         формування тісної співпраці з випускниками закладу, організація співпраці з Ridna Skola Alumni Club;

-          використання інтелектуально-естетичних засобів дозвіллєвої діяльності учнів;

-          гармонізація сімейно-шкільного виховання;

-          науково-методичне забезпечення виховного процесу.

Виховна система Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – це складна психолого-педагогічна сукупність, яка охоплює весь педагогічний процес, інтегруючи навчальні заняття, позаурочне життя дітей, різноманітну діяльність і спілкування за межами навчального закладу.

Для охоплення всіх учнів різними формами колективної та індивідуальної діяльності, з метою їх всебічного розвитку та формування інтересів, нахилів у Чортківській гімназії проведено традиційні щорічні заходи: Тиждень Незалежності, Тиждень духовності, правових знань, попередження травматизму на дорогах, енергозбереження, цивільної оборони та інші; місячники правового виховання, екологічного виховання, місячник Червоного Хреста, пропаганди здорового способу життя. У рамках цих місячників та тижнів пройшли круглі столи, вікторини, тренінги, КВК, брейн – ринги, зустрічі з працівниками правоохоронних органів, лікарями. Навчальний рік розпочали та закінчили Святковими літургіями в храмах міста. Відбулися традиційні шкільні свята: День учителя, День Св. Покрови – День УПА, посвята в гімназисти, Шашкевичіана, День пам’яті жертв голодомору, Козацькі забави (до Дня Збройних Сил України), свято Миколая, Різдвяна коляда, День Соборності, День пам’яті героїв Крут, Шевченківські дні, Великодній тиждень, свято Матері. Проведено екскурсії до різних міст України (Києва, Зарваниці, Коломиї, Івано-Франківська), подорожі та походи по стежках та місцях о. Маркіяна Шашкевича (Підлисся-Золочів-Княже-Білий Камінь-Львів). Учні доглядають могили випускників та вчителів гімназії.

2013-2014 н.р. проходив під гаслом «Шевченку – 200». В рамках заходів проведено перший урок, з переглядом фільмів «Мій Шевченко», «Шевченко – художник»; здійснено поїздку по Шевченківських місцях Тернопільщини» і презентовано у вигляді фотозвіту; виготовлено тематичні стіннівка «Шевченко і Тернопільщина», «Шевченко у світі», «Памятники Шевченку», «Шевченко офортист», «Шевченко живописець», «Доля жінки у творчості Тараса Шевченка»; проведено конкурс авторських  творів приурочених ювілею, конкурс малюнків, читання поезії. Вихователі групи продовженого дня Гануля Н.Б. та Фрадинська Г.Т. , за участю вчителів початкових класів, провели Шевченківський тиждень у початкових класах.

Навчальний рік, що закінчується, проходив у складних економічних та політичних умовах. Вчителі, батьки та учні гімназії на залишилися осторонь революційних подій. Учні 7-го класу гімназії разом із вчителями в числі перших вийшли на Чортківський Євромайдан і були активними його учасниками. Ситуація в країні показала, що наші учні вміють співпереживати, жертвувати своїм часом, своєю працєю задля спільного добра. Ситуація на майдані Незалежності згуртувала колектив у спільній молитві щоденній та щотижневій. Не залишилися осторонь подій творчі гімназисти. Народилися нові поезії (Гайовська Олена, Скрипник Маркіян, Мирончук Марія) та пісні (Коваль Ігор).

У навчальному закладі продовжується пошуково-краєзнавча діяльність.

Учні 6 (10) класів працювали над  написанням курсових робіт з історії Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича. 16 з 24-ти учнів 6 класу опрацьовували, систематизували та впорядковували матеріали гімназійного літературно-краєзнавчого музею.

Як підсумок пошуково-краєзнавчої роботи літературно-краєзнавчий музей о. Маркіяна Шашкевича поповнився електронним каталогом. Рідкісні видання отримали друге життя у електронному вигляді, що дасть можливість ознайомитись з їхнім змістом більшому загалу.

У музеї крім екскурсій, проведено шашкевичівські читання, уроки з літератури рідного краю, пов’язані з іменами наступників поета, чия невтомна праця є взірцем гартування душ молодого покоління.

Новими матеріалами поповнилися вітрини музею при сприянні гімназистів-ветеранів Дмитра Штогрина, Йосипа Басараби, Йосипа Гошуляка.

Цьогоріч велася  підготовка до відзначення 20 річниці від дня заснування літературно-краєзнавчого музею о. Маркіяна Шашкевича. Учениця 6-го класу Шевчук Галина готує до друку збірку матеріалів про історію заснування, становлення та діяльність музею.

Сучасні реалії вимагають від навчальних закладів дотримання високих стандартів організації освітнього простору з метою отримання вихованцями не тільки ґрунтовних знань з різних предметів, а й формування їх як громадян і патріотів, духовно і морально зрілих, життєво компетентних особистостей, активних у суспільному житті, здатних самостійно приймати рішення, брати відповідальність за свої вчинки, вирішувати життєві проблеми.

З огляду на вищесказане, базуючись на традиціях столітньої історії Чортківської гімназії, набутому досвіду, впроваджуючи в життя програму «Орієнтири національного виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Тернопільщини», тематичний зміст виховної діяльності навчального закладу планувалася за змістовими лініями:

- Ціннісне ставлення до себе;

- Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей;

- Ціннісне ставлення до праці;

- Ціннісне ставлення до природи;

- Ціннісне ставлення до культури і мистецтва;

- Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.

Формування ціннісного ставлення до себе відбувалося через пропагування здорового способу життя, застосування здоров’язберігаючих технологій (проведення динамічних пауз на уроках, використання оздоровчих вправ,  пальчикової гімнастики, музикотерапія, кольоротерапія, психологічні розминки), через проведення бесід з техніки безпеки з метою профілактики дитячого травматизму, проведення тематичних виховних годин, наприклад, «Вплив комп’ютера на здоров’я сучасного українського школяра», бесіди«Здоров`я не купиш за гроші», «Шкідливі звички», «До          Всесвітнього дня  здоров’я» , «Правила вуличного руху та життя і здоров`я людини»; конкурс малюнків про права дитини.

Формування ціннісного ставлення до сімї , родини, людей:

конкурс малюнків « Я хочу жити в якісному світі»; участь у тижні іноземної мови, присвячена Дню Св. Валентина; година класного керівника на тему: «Я подарую тобі своє серце»; участь у акціях милосердя та ярмарках, зокрема: «Невідома могила жертв війни», до Великодня, для допомоги важкохворим дітям;виховні години: «Заповіді любові», «Найдорожчі мені люди», «Одна родина за столом». Традиційно наприкінці навчального року проведено звітний концерт, приурочений до Дня Матері.

 Формуванню ціннісного ставлення до праці сприяли виховні години на тему «Все ми хочемо уміти», «Подорож у країну Знайок» та інші, проведення рейдів «Війна королю Бруду», перевірки стану підручників, впорядкування території, закріпленої за класом,  години класного керівника: «Результат праці учня – знання»; прикрашання класного приміщення до свят; догляд за кімнатними рослинами (пересаджування), бесіди про шанобливе ставлення до шкільного майна.

З метою формування ціннісного ставлення до природи з учнями класу проводилися екскурсії в природу з метою спостереження за сезонними змінами у природі, тематичні бесіди « Опале листя: шкода чи користь», «Життя птахів взимку»,   інформативно просвітницькі години: «Навчися бачити та берегти красу природи,  «Летять в Чорнобиль журавлі»; бесіди до Всесвітнього дня землі; участь у місячнику екології. На подвірї гімназії висаджено Калинову алею памяті і слави.

Формування ціннісного ставлення до культури до мистецтва (естетичне виховання) у цьому навчальному році відбувалося через ряд заходів, а саме: виставка квіткових композицій «Нехай святиться ім’я Твоє», виступ учнів у святковому концерті з нагоди святкування Дня учителя, посвята в гімназисти на свято Святої Покрови,  виставка композицій «Замість ялинки зимовий букет», «До нас іде Святий Миколай», зустрічі з поетами, майстрами народної творчості, відзначення Дня вчителя, привітання хлопців класу до Дня збройних сил України, святковий ранок до Нового року, тематична виставка малюнків «Я люблю зимові свята», прикрашання класного приміщення до новорічних свят, екскурсії в м. Коломия в музей писанкарства та в м. Бучач, де подивились на скульптури всесвітньовідомого Пінзеля, послухали шум водоспаду Гук, виховні години: «Світ мистецтва – світ краси», «Сторінками поезії Лесі Українки».

Одним із напрямків виховної роботи було превентивне виховання,  проведення роботи щодо попередження скоєння правопорушень неповнолітніми. В рамках тижня правових знань були проведені виховні години «Злочин і покарання», «Знай свої права», Пам’ятай про правила дорожнього руху». Протягом навчального року постійно здійснювався контроль за станом відвідування учнями школи.

На початку навчального року були проведені класні збори на тему «Організація класного колективу»  та години класного керівника «Будь гідним звання гімназиста».  Чільне місце серед виховних заходів посідають  години спілкування, на яких шляхом рефлексії учні розвивають уміння будувати стосунки одне з одним, із колективом. Тематика їх різноманітна: «Давайте познайомимось з новенькими», «Мій клас – моя  родина», «Наша гімназія – наш дім, дбаймо ж про порядок в нім»,  «Культура спілкування з ровесниками», «Друг пізнається як у біді, так і в радості”, «Шанобливе ставлення до підручників та книг» “Вчимося жити в мирі та злагоді”,  хвилинки – ввічливості “Я зичу вам всього найкращого!”, “Плекаймо рідну мову, рідне слово” та інші. Слід зазначити, що особливою ефективністю відзначаються індивідуальні бесіди з окремими учнями чи групами учнів на тему:«Поділися радістю і смутком», під час яких учні відкрито розповідають про все, що їх хвилює. Формуванню безпечноїповедінки учнів на дорогах сприяла година класного керівника «Правила дорожнього – руху закон для пішохода». Важливою складовою виховного процесу є робота, направлена на попередження правопорушень. Правовиховна робота  здійснюється, опираючись на  правові акти і документи, такі  як Конституція України, Конвенція про права дитини, Декларація прав дитини, Закон України «Про охорону дитинства», Указ Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», який включає правоосвітню роботу та роботу по попередженню правопорушень. Профілактичну роботу з попередження правопорушень проводить Рада профілактики.

З метою формування ціннісного ставлення до суспільства, до держави (національно  – патріотичного виховання) відповідно до всесвітніх історичних дат, пам’ятних подій нашої держави і міста проводились різноманітні заходи, серед яких:

 • Перший урок «Тарас Шевченко – наша гордість»;
 • Ознайомлення учнів зі Статутом гімназії;
 • Участь в благодійному ярмарку, та благодійній акції напередодні

свята Святого Миколая;

 • конкурс до дня української писемності;
 • інформаційні хвилинки до пам’ятних дат (Європейський союз);
 • участь в акції присвяченій Дню пам’яті жертв голодомору «Запали свічку пам’яті»;
 • краєзнавчі екскурсії;
 • виховні години про ООН, ЗУНР, до дня пам’яті жертв голодомору, до відзначення Дня української писемності.
 • Участь у багатомовному конкурсі «Скільки мов я знаю, стільки разів я людина»

Упродовж семестру учні продовжили  працювати над експериментально-дослідницьким проектом « Формування полікультурного середовища як основи становлення особистості гімназиста, його саморозвитку та самореалізації з використанням інноваційних технологій на основі орієнтирів національного виховання», а саме: створили презентації народної, класичної та сучасної музики досліджуваних країн, національної кухні. Створено куток національної символіки та національного одягу країн, об’єктів дослідження.

Вважаючи, що дитина змалку повинна жити в оточенні прекрасного, кожен класний керівник разом з батьками та учнями намагається створити у класному приміщенні затишок, комфорт, чистоту.

З метою змістовного проведення вільного часу, формування моральної, творчої, фізично-розвиненої особистості, виховання у дітей почуття краси і гармонії, естетичних смаків, поглиблення знань з певних предметів працює мережа гуртків, секцій, творчих об’єднань. Вся позакласна робота у школі спрямована на розвиток наукового, творчого і спортивного потенціалу учнів.

У школі працювали 18 гуртків, 3 спортивні секції, 2 об’єднання, які забезпечують розвиток творчих здібностей, інтелектуальних можливостей учнів, дають широкі можливості для творчої, пізнавальної, суспільно корисної позакласної роботи.

Учасники гуртків є організаторами та активними учасниками позакласних та позашкільних виховних заходів, конкурсів, змагань.  Організатором екологічних місячників, акцій, учасниками конкурсу-огляду екологічних агітбригад є «Гімназійний ковчег» (керівник Богданець Н.Л.) Агітбригада гімназії під керівництвом педагога-організатора Бишовець Н.Й. здобула третє місце в міському конкурсі. Команда «Ура» здобула перемогу в міському етапі  конкурсу «Молодь обирає здоровя» (керівник команди Бишовець Н. Й.). Ініціаторами та організаторами право виховних заходів є учасники клубу «Закон і ми» (керівник  Петровська С.П.). Журналістські традиції у гімназії підтримують члени секції МАН відділення «Журналістика». Активними учасниками районного огляду стройової пісні стали учасники об’єднання «Юні соколи», а «Юні рятувальники» доказали, що у нас є надійний захист (перше місце в міському етапі)(керівник Долюк В.В.). Є досягнення і у спортсменів. Волейболісти та баскетболісти під керівництвом Борси Б.В. та Плекана І.Д. стали призерами та переможцями спортивних турнірів. Команда «Гімназійне лелеченя» під керівництвом Плекана І.Д. здобула перемогу в обласному етапі конкурсу «Олімпійське лелеченя».

Учнівське самоврядування здійснювалося через роботу Гімназійної ради, головою якою впродовж двох останніх років була Софія Калиній. Участь гімназійної молоді в міжнародних проектах та таборах дає можливість впроваджувати нові форми організації учнівського колективу. Ефективною формою роботи є організація проектів. Закрема, соціальних «Дорога в життя», «Від серця до серця», «До нас іде Св. Миколай, «Великодній кошик». Лідером в учнівському колективі проявила себе учениця 6-го класу Таня Совяк, яка перемогла в міському конкурсі учнівських лідерів.

Велике зацікавлення як у гімназмстів так і у випускників викликало створення Ridna Skola Alumni Club. Під час літніх канікул учні матимуть можливість взяти участь у англомовних молодіжних таборах (за підтримки членів клубу), розробити та представити плани реалізації творчих, дослідницьких проектів.

Найголовнішою умовою навчально-виховного процесу є  його особистісна зорієнтованість, спрямована на  те, щоб кожний вихованець став повноцінним, самодостатнім, творчим суб’єктом діяльності, пізнання, спілкування, вільною і самодіяльною особистістю. Саме в цьому і полягає гуманістична спрямованість навчально-виховного процесу, центром і метою якого є особистість вихованця.

Ступінь гуманізації виховного процесу залежить від того, наскільки педагогічний колектив створює передумови для самореалізації особистості, розкриття її природних задатків, прагнення до свободи, відповідальності, творчості. Зрештою метою виховання є самовиховання учнів, тобто спонукання їх до самопізнання, до керування своїм розвитком. Для того, щоб вирішити це завдання, розпочинаємо свою роботу із учнівським колективом з психолого-педагогічної діагностики. Впродовж навчального року здійснювалася початкова, коректуюча та узагальнююча діагностику.

Внаслідок системи навчально-виховних заходів, які проводяться в навчальному закладі, сформувалась модель випускника Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – самодостатнього, цілеспрямованого, патріотично налаштованого, освіченого, різносторонньо розвинутого українця, громадянина своєї держави.

Активно співпрацювали цього річ з волонтерами місію при церкві Непорочного Зачаття. Спільно проведено серію обговорення актуальних тем «Наркотики. Чи потрібно це мені?», «СНІД хвороба невиліковна», «Дошлюбні стосунки і їх наслідки», «Венеричні захворювання». Переглянуто тематичні фільми про шкідливість і наслідки абортів, життя наркоманів, проблеми підлітків, доброту і милосердя.

У співпраці зі студентами Чортківського педагогічно коледжу ім. Олександра Барвінського проведено ряд виховних годин: «Мова – найцінніший скарб нації», «Біль Чорнобиля», «Тільки родина як зірка єдина…», «Україна – наш спільний дім», «Твори добро, бо ти – людина», «Свята Покрова – Берегиня українського народу», «Степан Бандера – гідний син українського народу», «Я обираю здоровий спосіб життя», «Роде наш красний, роде наш прекрасний», «Тарасове слово до нас промовля», «Правила дорожнього руху – закон для пішохода», «Права і закони в моєму житті» та інші.

Методичний супровід виховної роботи (засідання методичних комісій класних керівників, участь в районних семінарах, наради класних керівників при директору, розробки класних керівників) дав можливість досягти хороших результатів в сьому колективу в цілому та класним керівникам, про що свідчать результати як навчальних, так і позакласних та позашкільних, конкурсних, творчих, спортивних досягнень.

 

 

 

Управління виховною роботою в Чортківській гімназії ім. Маркіяна Шашкевича в 2012-2013 н.р. здійснювали заступник директора з виховної роботи Горяча Н.В., педагог-організатор Бишовець Н.Й., психолог Рибачок С.М.

Працюючи над реалізацією проблеми виховної роботи гімназії «Робота класного керівника як один із провідних напрямків діяльності сучасного навчального закладу у формуванні особистості гімназиста», педагогічний колектив організовував і проводив роботу у відповідності з рекомендаціями Міністерства освіти та науки України.

Класні керівники та класоводи працюють в робочих зошитах, розроблених заступником директора, педагогом – організатором та психологом у відповідності до нових вимог МОН, що дозволяє передбачити системність та наступність у роботі.

Головними завданнями виховного процесу Чортківської гімназії є:

 створення виховного середовища на основі демократизації і гуманізації шкільного життя, переорієнтація внутрішнього світу дитини, підлітка, юнака, дівчини на збагачення індивідуального досвіду самопізнання, самооцінки, саморозвитку, самовираження, самореалізації;

 перетворення навчально-виховного процесу в соціальний простір самовдосконалення особистості, створення умов для набуття нею індивідуального досвіду самотворчості і посиленої участі у творенні світу свого життя;

 побудова системи виховання, яка відповідає загальнолюдським цінностям та інтересам особистості, суспільства, держави, є саморозвиваючою і сприяє підвищенню рівня громадянської вихованості;

 допомога учням у їх соціально-політичному і громадянському становленні;

 розвиток інтелектуальної емоційно-почуттєвої та вольової сфери особистості;

 впровадження активних форм і видів її діяльності;

 використання інтелектуально-естетичних засобів дозвіллєвої діяльності учнів;

 гармонізація сімейно-шкільного виховання;

 науково-методичне забезпечення виховного процесу.

Виховна система Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – це складна психолого-педагогічна сукупність, яка охоплює весь педагогічний процес, інтегруючи навчальні заняття, позаурочне життя дітей, різноманітну діяльність і спілкування за межами навчального закладу.

Для охоплення всіх учнів різними формами колективної та індивідуальної діяльності, з метою їх всебічного розвитку та формування інтересів, нахилів у Чортківській гімназії проводено тиждень Незалежності, правових знань, попередження травматизму на дорогах, енергозбереження, цивільної оборони та інші; місячники правового виховання, екологічного виховання, місячник Червоного Хреста, пропаганди здорового способу життя. У рамках цих місячників та тижнів пройшли круглі столи, вікторини, тренінги, КВК, брейн – ринги, зустрічі з працівниками правоохоронних органів, лікарями. Навчальний рік розпочали та закінчили Святковими літургіями в храмах міста. Відбулися традиційні шкільні свята: День учителя, День Св. Покрови – День УПА, посвята в гімназисти, Шашкевичіана, День пам’яті жертв голодомору, Козацькі забави (до Дня Збройних Сил України), свято Миколая, Різдвяна коляда, День Соборності, День пам’яті героїв Крут, Шевченківські дні, Великодній тиждень, свято Матері. Проведено екскурсії до різних міст України (Києва, Зарваниці, Коломиї, Івано-Франківська), подорожі та походи по стежках та місцях о. Маркіяна Шашкевича (Підлисся-Золочів-Княже-Білий Камінь-Львів). Учні доглядають могили випускників та вчителів гімназії. Гімназисти взяли участь в народознавчій та краєзнавчій експедиції «Слава України» (І місце – 2012 р.).

У навчальному закладі значне місце відводиться пошуково-краєзнавчій діяльності.

Учні 6 (10) класів продовжили традицію написання курсових робіт з історії Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича. 20 з 26-ти учнів 6 класу опрацьовували, систематизували та впорядковували матеріали гімназійного літературно-краєзнавчого музею.

Як підсумок пошуково-краєзнавчої роботи літературно-краєзнавчий музей о. Маркіяна Шашкевича поповнився експозиціями «З історії Чортківської гімназії» ( «Заснування, розвиток, діяльність», «Гімназія із покоління в покоління» (вчителі та випускники гімназії), «Пам’ять про праведників буде благословенна” (галерея портретів священиків – випускників гімназії).

У музеї крім екскурсій, проведено шашкевичівські читання, уроки з літератури рідного краю, пов’язані з іменами наступників поета, чия невтомна праця є взірцем гартування душ молодого покоління. Рада музею дбає про поповнення експонатами вітрин та архіву, знайомить гімназистів із придбаними реліквіями.

Новими матеріалами поповнилися вітрини музею при сприянні гімназистів-ветеранів Дмитра Штогрина, Йосипа Басараби, Йосипа Гошуляка, Йосипа Шостака.

Члени «Молодої Просвіти» провели інформаційно-просвітницькі години «Маркіян Шашкевич і «Руська трійця» в історії суспільно-політичного руху і культури України».

Гімназійний літературно-краєзнавчий музей о. Маркіяна Шашкевича співпрацює з Тернопільським обласним краєзнавчим музеєм, садибою-музеєм у с. Підлиссі, шкільним музеєм с. Пилипче та сільським музеєм с. Бурдяківці Борщівського району, Чортківським районним краєзнавчим музеєм, музеєм політв’язнів та репресованих при Бучацькій єпархій, етномайстернею «Куферок».

Цьогоріч ведеться підготовка до відзначення 20 річниці від дня заснування літературно-краєзнавчого музею о. Маркіяна Шашкевича.

Сучасні реалії вимагають від навчальних закладів дотримання високих стандартів організації освітнього простору з метою отримання вихованцями не тільки ґрунтовних знань з різних предметів, а й формування їх як громадян і патріотів, духовно і морально зрілих, життєво компетентних особистостей, активних у суспільному житті, здатних самостійно приймати рішення, брати відповідальність за свої вчинки, вирішувати життєві проблеми.

З огляду на вищесказане, базуючись на традиціях столітньої історії Чортківської гімназії, набутому досвіду, впроваджуючи в життя програму «Орієнтири національного виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Тернопільщини», тематичний зміст виховної діяльності навчального закладу планується за змістовими лініями:

- Ціннісне ставлення до себе;

- Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей;

- Ціннісне ставлення до праці;

- Ціннісне ставлення до природи;

- Ціннісне ставлення до культури і мистецтва;

- Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.

Класні керівники прагнуть створити таке виховне середовище, яке буде сприяти формуванню ціннісного ставлення учнів насамперед до самих себе. Адже, щоб полюбити інших людей, потрібно спочатку полюбити себе. Тому навчають учнів цінувати себе як носія фізичних, духовних та соціальних сил. Проблему формування здорового способу життя вирішують за допомогою бесід: «Моє місце в колективі», «Гідно неси звання гімназиста», «Я обираю здоровий спосіб життя», «Мій рейтинг» , зустрічей з медичними працівниками, тренінгів «Профілактика негативних звичок серед гімназистів», «Профілактика травматизму», «Гігієна харчування. Корисні поради істини здоров’я», відвертих розмов «Ми дорослішаємо», «Кохання і дружба».

Одним із пріоритетних завдань є виховання духовної культури учнів через збагачення духовного світу, залучаючи до дослідницької і творчої діяльності у різних галузях, привчаючи школярів до культури спілкування.

Виховуючи шанобливе ставлення до сім’ї, родини, людей, проведено бесіди на різні теми: «Приклад Святої Родини в житті моєї сім’ї», «Різдвяні свята – сімейні свята», уроки спілкування: «Як стати товариською людиною», «Як критикувати, не ображаючи». Разом із батьками організовано родинні свята: «Хай святиться ім’я матері і жінки»», «Роде наш красний, роде наш прекрасний», «Христос Воскрес – і дух наш воскресає», спортивні свята «Тато, мама, я – спортивна сім’я». Традиційними є проведення спільних разом із батьками виховних годин, позакласних заходів, поїздок, екскурсій. Два рази в рік (напередодні дня Св. Миколая та Великодня) проведено благодійні акції «Поділися з ближнім», благодійні ярмарки,збір одягу, книжок, іграшок,продуктів для малозабезпечених категорій. В травні місяці проведено творчий звіт перед батьківською громадою: святковий концерт, приурочений до Дня Матері та до Міжнародного Дня Сім’ї.

Важливою складовою змісту виховання особистості є ціннісне ставлення до праці. Воно передбачає усвідомлення дітьми соціальної значущості праці, розвинену потребу в трудовій активності, ініціативність, сформованість працелюбності як базової якості особистості. Вважаємо, що важливим завданням сучасної школи є виховання творчої конкурентоздатної особистості, яка усвідомлює суспільну значимість праці. З цією метою у своїй роботі використовуємо тести, години спілкування, зустрічі, екскурсії. Школярі знайомляться з професіями батьків. Відношення вихованців до праці можна побачити під час місячників благоустрою, чергувань у класі та проаналізувати, спілкуючись з батьками. Операція «Живи, книго!» підтверджує шанобливе ставлення учнів до підручників.

Враховуючи екологічні проблеми сьогодення, задля виховання ціннісного ставлення до природи проведено екологічні тренінги, організовано екскурсії, екологічні акції. Учні гімназії проходили стежками наших героїв-патріотів, підкорили вершину Карпат – Говерлу, відвідували заповідники і парки, прибирали береги річки Серет і схили рідного міста. Наші вихованці – учасники конкурсів малюнків «Мій рідний край – моя Україна», фотовиставок «Я – у світі, світ в мені», екологічних агітбригад, конкурсів плакатів на екологічну тематику. Ці заходи виховують свідоме ставлення до природних багатств, формують екологічну культуру учнів, розуміння своєї єдності з природою. Ініціаторами проведення екологічної природоохоронної роботи в гімназії є об’єднання «Гімназійний ковчег». Співпрацюємо з РО ЕГО «Зелений світ». Результатом ціннісного ставлення до природи можна вважати участь в акціях «Посади калину», «Галерея кімнатних рослин», «Первоцвіти Чортківщини», «Годівничка» та ін. Учасниками «Гімназійного ковчегу» розроблено і описано екскурсійний екологічний маршрут «Екологічні пам’ятки Чорткова».

Ціннісне ставлення школярів до культури і мистецтва формуємо через знайомство із досягненнями світової та вітчизняної культури (під час екскурсій, в ході пізнавальних годин), організацію класних та гімназійних виставок, участь у шкільних і міських заходах естетичного спрямування. Ефективними формами роботи в цьому напрямку є екскурсії у краєзнавчий музей, відвідування вистав у будинку культури ім. Катерини Рубчакової , виховні години «Тарасове слово до нас промовляє», «Маркіян Шашкевич – духовний покровитель нашої гімназії», майстер-класи виконання гаївок біля церкви Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії «Великодні забави», літературно-мистецькі заходи, присвячені творчості Лесі Українки, Степана Чернецького, виставки дитячих робіт «Великодні рушники», постійно діючі виставки творчих робіт учнів та вчителів, літературні та творчі зустрічі.

Вважаючи, що дитина змалку повинна жити в оточенні прекрасного, кожен класний керівник разом з батьками та учнями намагається створити у класному приміщенні затишок, комфорт, чистоту

З метою змістовного проведення вільного часу, формування моральної, творчої, фізично-розвиненої особистості, виховання у дітей почуття краси і гармонії, естетичних смаків, поглиблення знань з певних предметів працює мережа гуртків, секцій, творчих об’єднань. Вся позакласна робота у школі спрямована на розвиток наукового, творчого і спортивного потенціалу учнів.

У школі працювали 18 гуртків, 3 спортивні секції, 2 об’єднання, які забезпечують розвиток творчих здібностей, інтелектуальних можливостей учнів, дають широкі можливості для творчої, пізнавальної, суспільно корисної позакласної роботи.

Учасники гуртків є організаторами та активними учасниками позакласних та позашкільних виховних заходів, конкурсів, змагань. Найкраще працюють вокальний гурток (керівник Горячий М.Р.), танцювальний колектив «Калинонька» (керівник Гудова Н.В.), бісероплетіння «Намистинка» (керівник Зембіцька Р.Л.). Організатором екологічних місячників, акцій, учасниками конкурсу-огляду екологічних агітбригад є «Гімназійний ковчег» (керівник Богданець Н.Л.). Ініціаторами та організаторами право виховних заходів є учасники клубу «Закон і ми» (керівники Волянська О.М. та Петровська С.П.). Журналістські традиції у гімназії підтримують члени «Клубу журналістики» (керівник Коваль Г.П.). Активними учасниками районного огляду стройової пісні стали учасники об’єднання «Юні соколи», а «Юні рятувальники» доказали, що у нас є надійний захист (керівник Долюк В.В.). Є досягнення і у спортсменів. Волейболісти та баскетболісти під керівництвом Борси Б.В. та Плекана І.Д. стали призерами та переможцями спортивних турнірів.

Найголовнішою умовою навчально-виховного процесу є  його особистісна зорієнтованість, спрямована на  те, щоб кожний вихованець став повноцінним, самодостатнім, творчим суб’єктом діяльності, пізнання, спілкування, вільною і самодіяльною особистістю. Саме в цьому і полягає гуманістична спрямованість навчально-виховного процесу, центром і метою якого є особистість вихованця.     

          Ступінь гуманізації виховного процесу залежить від того, наскільки педагогічний колектив створює передумови для самореалізації особистості, розкриття її природних задатків, прагнення до свободи, відповідальності, творчості. Зрештою метою виховання є самовиховання учнів, тобто спонукання їх до самопізнання, до керування своїм розвитком. Для того, щоб вирішити це завдання, розпочинаємо свою роботу із учнівським колективом з психолого-педагогічної діагностики. Впродовж навчального року здійснювалася початкова, коректуюча та узагальнююча діагностику.

          Внаслідок системи навчально-виховних заходів, які проводяться в навчальному закладі, сформувалась модель випускника Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича – самодостатнього, цілеспрямованого, патріотично налаштованого, освіченого, різносторонньо розвинутого українця, громадянина своєї держави.

Управління виховною роботою в Чортківській гімназії ім. Маркіяна Шашкевича в 2011-2012 н.р. здійснювали заступник директора з виховної роботи Горяча Н.В., педагог-організатор Бишовець Н.Й., психолог Рибачок С.М.

Працюючи над реалізацією проблеми виховної роботи гімназії “Робота класного керівника як один із провідних напрямків діяльності сучасного навчального закладу у формуванні особистості гімназиста», педагогічний колектив організовував і проводив роботу у відповідності з рекомендаціями Міністерства освіти та науки України.

Головним завданням виховної роботи в гімназії є виховання свідомого громадянина, гармонійної, всебічно розвинутої особистості. Для цього вся робота планується і проводиться з урахуванням особистих цінностей кожного учня в світлі цінностей загальнолюдських, на засадах духовності.

2011-2012 н.р. проходив під гаслом святкування 100-річчя з часу заснування Чортківської гімназії та 200-ліття від дня народження о.Маркіяна Шашкевича. Учнівський, вчительський та батьківський колектив взяли активну участь у підготовці та проведенні урочистостей з нагоди ювілеїв. День народження навчального закладу відзначався впродовж трьох днів і співпав у часі з Днем УПА. Святкова літургія, круглий стіл із випускниками 40-х років, зустріч із випускниками СШ№1- відродженої гімназії, презентація історично-мемуарного збірника «Сторінками історії», виховні години «З історії Чортківської гімназії» – ось такою була програма святкування. Упродовж навчального року учні 6(10) класу працювали над пошуком матеріалів про історію гімназії, про її випускників. Дані матеріали успішно оформлені у формі науково-дослідницьких робіт та презентовані 30 травня.

Відзначаючи ювілей о.Маркіяна Шашкевича, вчителі та учні гімназії провели виховні години, організували екскурсійну поїздку за маршрутом Чортків-Золочів-Підлисся Львів-Чортків, відвідавши Шашкевичеві місця(музей-садибу у Підлиссі, музей «Русалки Дністрової», Білу Гору, Золочівську ЗОШ І-ІІст. Ім. Маркіяна Шашкевича, де приєдналися до урочистостей з нагоди ювілею патрона, пройшлися вулицями Львова, тими, котрими ходив Шашкевич-семінарист, побували у Львівській ЗОШ І-ІІ ст. № 34 ім. Маркіяна Шашкевича, на території якої відвідали музеї М.Шашкевича, Андрея Шептицького, Дивізії «Галичина»).

Мандрівки проведено також за маршрутами «Чортків-Скала-Подільська-Борщів-Кривче-Монастирок-Чортків (1А,1Б,2Б, 3Б, 4А,), Чортків-Коломия, Маєток Св.Миколая-Чортків (1А, 1Б), Чортків – Зарваниця-Чортків (6), Чортків-Львів-Чортків (2А, 2Б, 3Б).

Кімната-музей отця Маркіяна Шашкевича поповнилася новими експонатами – подарунками колишніх випускників, вчителів, зібраними учнями документами, спогадами, фотографіями. До дня народження Маркіяна Шашкевича проведено екскурсії для учнів та вчителів гімназії, Залісянської ЗОШ І-ІІ ст., Білобожницької та Колиндянської ЗОШ І-ІІІ ст.

З нагоди підготовки до святкування 100 річчя гімназії та 200-річчя з дня народження о. Маркіяна Шашкевича зібрано і систематизовано спогади, документи, архівні матеріали, котрі лягли в основу літературно-мемуарного збірника «Сторінками історії».

Роботи використовуються для написання сценаріїв, проведення уроків та виховних годин.

Ми живемо в еру швидких змін, тому саме зараз так важливо не розгубити безцінний досвід, бо тільки той вартий майбутнього, хто береже своє минуле. Взяли участь в акції прибирання могил Січових Стрільців, спілкувалися з представниками старшого покоління, носіями живої історичної пам’яті, Марією Штепою, зустрічі з політв’язнем і репресованим Володимиром Мармусом, дружиною випускника Йосипа Гошуляка п. Мартою Онуфрів, художником Олександром Козаком.

В 2011-2012 році активізувало роботу товариство «Юні соколи» (5(9)-6(10) класи). Як результат роботи – 2-ге місце в районному огляді-конкурсі .

Активними були гімназисти і в благодійній праці. Участь у районному благодійному ярмарку до дня Св.Миколая, гімназійні акції «Поділись з ближнім», «Подаруй людям радість», «Великодній кошик» є традиційними і кожного разу проходять з великим ентузіазмом як з боку учнів, так і з боку батьків і вчителів.

Плідною була співпраця з районним краєзнавчим музеєм, районною бібліотекою для дорослих та бібліотеками для дітей. Разом проведено ряд виховних годин, цікавих зустрічей, наприклад, «Чорнобиль, біль, пам’ять», «День памяті героїв Крут», «Хто вмирає в боротьбі – у серцях живе повік».

Активно співпрацювали цього річ з волонтерами місію при церкві Непорочного Зачаття. Спільно проведено серію обговорення актуальних тем «Наркотики. Чи потрібно це мені?», «СНІД хвороба невиліковна», «Дошлюбні стосунки і їх наслідки», «Венеричні захворювання». Переглянуто тематичні фільми про шкідливість і наслідки абортів, життя наркоманів, проблеми підлітків, доброту і милосердя.

У співпраці зі студентами Чортківського педучилища ім.. Олександра Барвінського проведено ряд виховних годин: «Мова – найцінніший скарб нації», «Біль Чорнобиля», Тільки родина як зірка єдина…», «Україна – наш спільний дім», «Твори добро, бо ти – людина», «Свята Покрова – Берегиня українського народу», «Степан Бандера – гідний син українського народу», «Я обираю здоровий спосіб життя», «Роде наш красний, роде наш прекрасний», «Тарасове слово до нас промовля», «Правила дорожнього руху – закон для пішохода», «Права і закони в моєму житті» та інші.

Методичний супровід виховної роботи (засідання методичних комісій класних керівників, участь в районних семінарах, наради класних керівників при директору, розробки класних керівників) дав можливість досягти хороших результатів в сьому колективу в цілому та класним керівникам, про що свідчать результати як навчальних, так і позакласних та позашкільних, конкурсних, творчих, спортивних досягнень.

У 2011-2012 н.р. гуртковою роботою були охоплені 30% учнів закладу. У гімназії діяли оплачувані та неоплачувані гуртки.

Оплачувані:

• Танцювальний гурток «Калинонька», керівник Наталя Гудова.

• Вокальний гурток, керівник Горячий М.Р.,

• «Юні соколи», «Юні рятувальники», керівник Долюк В’ячеслав Вікторович.

• Баскетбол (волейбол), керівник Плекан І.Д.

Неоплачувані:

• Журналістики, керівник Коваль Г.П.

• «ELF», керівник Остафійчук О.І.

Учнівське самоврядування в Чортківській гімназії здійснюється через діяльність гімназійної учнівської ради. Саме тут гімназисти мають змогу проявити свої організаторські здібності, навчитися відстоювати права, інтереси.

Упродовж двох останніх років обов’язки голови учнівської ради успішно виконував Назар Костецький. Саме завдяки його організаторським здібностям самоврядування гімназії було визнане одним з кращих в районі (2 і 3 місце).

Та, незважаючи на це, роботу учнівської ради не можна оцінити високо, оскільки ця робота носить періодичний характер, немає чіткої системи діяльності. Сподіваємось, що в новому навчальному році, з новообраним головою ради, вибори якого пройшли за усіма правилами 13 квітня 2012 року, Калиній Софією та оновленим складом, робота пожвавиться, стане чіткішою і організованішою.