Пошук

Меню

Звіти

Інші Інтернет-ресурси

Архіви

Календар подій

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Психологічна служба

Діагностика та анкетування, вивчення особливостей кожного учня і психологічні дослідження, активна участь у роботі  методичних комісій та педрад – все це робота психолога гімназії Рибачок Світлани Миколаївни.

 Поради батькам: “Як визначити готовність дитини до школи”

Як визначити готовність дитини до школи.
Здрастуйте, поважані батьки! Сьогодні ми розповімо про те, що психологи вкладають в поняття „готовність до школи” і як її можна визначити самостійно.
Отже, ваша 6-річна дитина скоро піде в школу. Як хочеться, щоб він був успішний, щоб все у нього лагодилося: і з навчанням і з однокласниками, так щоб і вчителька любила його як рідного. Ради цього ми готові на все. Ми учимо малюка читати, розповідаємо про сонячну систему, рахуємо все, що тільки можна злічити. Чи досить цього? Чи можна бути упевненим, що назви всіх давно вимерлих динозаврів, що читають, вважаючий, і знаючий, дитина буде успішною в школі?
На жаль, ні. Крім інтелектуальної готовності (читати, вважати, загальної обізнаності), готовність до школи включає та інші, дуже важливі характеристики, відсутність яких може дуже ускладнити життя дитини в школі. Самостійність, адекватна самооцінка, уміння планувати і контролювати свою діяльність, хороше просторово-часове орієнтування, міцне фізичне здоров’я, уміння спілкуватися з дітьми і дорослими, висока пізнавальна активність, переважання учбових мотивів над ігровими – ось перелік найважливіших характеристик, від яких залежить, буде дитина успішним в школі чи ні.
Розглянемо детальніше найважливіші з вищеперелічених характеристик.
Добре підготовлена до школи дитина повинна уміти планувати свою діяльність:
- якщо дитина може поставити мету і досягти її – ми говоритимемо про високий рівень планування;
- якщо малюк, поставивши мету, здійснить її лише частково, – це середній рівень планування;
- якщо дії дитини абсолютно не відповідають поставленій меті або дитина діє хаотично, абсолютно не намагаючись досягти мети, ми маємо справу з низьким рівнем розвитку даної якості.
Дуже важлива характеристика готовності до школи – це уміння контролювати результат своїх дій:
- якщо дитина може самостійно порівняти результат своїх дій з поставленою раніше за мету, можна вважати, що у нього високий рівень контролю;
- якщо дитині вдається це тільки частково, за участю дорослих, можна говорити про середній рівень розвитку функції контролю;
-если дитина абсолютно нездатна співвіднести свої результати з поставленим завданням – це низький рівень розвитку контролю.
Мотивація учення, як прагнення знаходити приховані властивості предметів, закономірності у властивостях навколишнього світу і їх використання – обов’язкова умова готовності дитини до школи.
- При низькому рівні розвитку даної характеристики малюк орієнтується тільки на безпосередньо доступні органам чуття властивості предметів.
- Якщо дитина прагне використовувати деякі узагальнені властивості навколишнього світу, ми констатуємо середній рівень розвитку мотивації учення.
- При високому рівні розвитку учбової мотивації у дитини спостерігається явне прагнення знаходити приховані від безпосереднього сприйняття властивості навколишнього світу, визначати закономірності і використовувати їх в своїй діяльності.
Розглядаючи рівень розвитку мислення, ми повинні мати на увазі наступне:
- високий рівень розвитку інтелекту характеризується умінням слухати іншої людини, виконувати такі логічні операції, як аналіз, узагальнення, порівняння, класифікація словесних понять;
- при середньому рівні розвитку інтелекту операції порівняння і узагальнення виконуються без помилок, а складніші операції – аналіз, синтез, абстракція і конкретизація – з помилками;
- дитина з низьким рівнем демонструє явну відсутність уміння слухати іншої людини, припускається численної помилки у виконанні логічних операцій, як простих, так і складніших.
Ми пропонуємо вам на деякий час стати психологами для своєї дитини і постаратися з’ясувати, наскільки дитина готова до школи, визначити його сильні і слабкі сторони. Можливо, у вас виникне питання, чи можуть батьки, не будучи фахівцями, допомогти своїй дитині? Безперечно – так. На думку більшості сучасних фахівців, таку діагностику слід проводити за рік-два до початку шкільного навчання, коли проблеми тільки позначаються і найлегше піддаються корекції. Тому, якщо у вас є можливість, не відкладайте справу в довгий ящик, а зустріньтеся з фахівцями, які дадуть конкретні рекомендації щодо вашої дитини.
А зараз ми пропонуємо вам познайомитися з прийомами діагностики і тренування деяких основоположних здібностей: це нескладні, навіть деколи забавні, тестові завдання і вправи. Мета подібних задачок – не нашкодити дитині, а стимулювати і розвинути його мислення.
Отже, ви готові? Тоді за справу. Але спочатку – декілька попередніх зауважень, які дозволять зробити процес діагностики приємним і захоплюючим як для вас, так і для дитини.
1. Постарайтеся перетворити всі тестові завдання на захоплюючу гру-дослідження. Хай дитина буде рятувальником, або Шерлоком Холмсом, або маленьким професором.
2. Відносьтеся до отриманих результатів філософськи – ми не відбираємо дітей в космонавти. Пам’ятайте, що невисокі результати – це не вирок, а покажчик напряму, в якому можна розвивати дитину.
Діти розвиваються неоднаково: одні випереджають однолітків, інші розвиваються поволі. Розвиток третіх нагадує скачки коника – довго готується, а потім стрибає далеко і легко. Научена – це теж індивідуальна характеристика. Швидкість і якість засвоєння знань залежить від багатьох чинників. Сюди можна віднести:
- властивості нервової системи;
- способи отримання, переробки і зберігання інформації;
- особові особливості дитини.
Спостерігаючи за дитиною, з’ясуйте, за яких умов він успішний, як швидко він схоплює суть завдання, як багато часу йому треба, щоб приступити до його виконання. Всі ці спостереження вам стануть в нагоді, коли дитина попросить у вас допомогти виконати домашні завдання.
Всі завдання – в тестах, і їх варіанти, які ви можете придумати самі, спираючись на зразок, можуть служити вправами для розвитку тих якостей, які вони діагностують.
Нейрофізіологічна готовність до школи.
Важливим показником готовності до школи є функціональне дозрівання центральної нервової системи, що виражається в так званій ассиметрії великих півкуль. Кожна півкуля починає виконувати специфічні функції при обробці інформації, що одержується ззовні. Так, права півкуля відповідає за просторове орієнтування, за емоційно-образне сприйняття. Права півкуля схоплює картинку всю цілком, зі всіма деталями, не дробивши її на частини. Дробовим сприйняттям займається ліва півкуля. Саме в ньому знаходяться центри мови, які і дозволяють виділити в навколишньому світі частини, аналізувати їх, вибудовувати логічні причинно-наслідкові ланцюжки. Чим краще виражена спеціалізація півкуль, тим вище рівень сприйняття і переробки інформації.
Рівень сформованості ассиметрії дозволить визначити тест на праворукість-ліворукість.
Дитині пропонується ряд завдань і наголошується, якою рукою він вважає за краще працювати. Не треба загострювати увагу дитини на тому, що вам важливо, якою рукою він виконує завдання.
Завдання 1.
Попросіть дитину намалювати будь-яку картинку. Відзначте, якою рукою він це робить. Запропонуйте намалювати цю ж картинку іншою рукою. Порівняйте малюнки, визначте, який з них намальований якісніше, якою рукою дитині було малювати легше.
Завдання 2.
Покладіть прямо перед дитиною три коробки з-під сірників і скажіть, що в одному з них захований сірник. Хай він знайде, в якому. Відзначайте, яка рука активніша при відкритті коробочок.
Завдання 3.
Запропонуйте дитині побудувати колодязь з сірників або паличок для рахунку. Яка рука діє активніше?
Завдання 4.
Візьміть невеликий м’яч. Запропонуйте дитині пограти в м’яч. Треба буде кидати і ловити його однією рукою. Яка рука діє активніше?
Завдання 5.
Запропонуйте дитині щось вирізувати по контуру з листівки.
Завдання 6.
Нанизування бісеру або ґудзиків. Ведучою вважається рука, яка виконує активну дію.
Завдання 7.
Попросіть дитину відкрити декілька бульбашок з кришками, що відгвинчуються. Яка рука діє активніше?
Завдання 8.
Дайте дитині шнур середньої товщини, на якому заздалегідь зав’яжіть декілька вузликів. Рука, якій дитина розв’язує вузли, і буде ведучою.
Завдання 9.
Попросіть дитину побудувати будинок з кубиків. Рука, яка бере кубики, поправляє їх, і є ведуча.
Підрахуйте, скільки разів права і ліва руки виявлялися ведучими. Якщо більше „плюсів” одержала права рука, означає, дитина праворукий, якщо ліва – ліворукий. Якщо кількість плюсів у правої і лівої руки однакова, то можна говорити про те, що функціональна ассиметрія сформована недостатньо.
Сьогодні ліворукість не є патологією – ліворуких дітей не треба перенавчати, більш того, це вважається навіть шкідливим. Попросту при навчанні треба враховувати особливості ліворуких дітей.
Додатково по цій темі: Тести для визначення готовності дитини до школи (наприклад, „Тест шкільної зрілості”, „Фізична готовність до школи”, „Арифметичний тест Векслер” і ін.)
Статтю за матеріалами книги Кабанової М.Н. „Готуємося до школи” підготувала школи вчитель початкової школи „Еврика” м. Запоріжжя Петік Ю.О.
Чи обов’язково присутність дитини при записі його в 1-й клас?
Так. Це необхідно як дитині, так і дорослим: батькам, педагогам.
Яка мета співбесіди з майбутнім першокласником і його батьками при записі в школу?
Проведення співбесіди з дітьми служить для визначення програми навчання, відповідної рівню розвитку, здібностям і здоров’ю дитини (4-хлетнєє навчання в загальноосвітній школі, що коректувальний-розвиває навчання, педагогічні системи розвиваючого навчання і ін.)
Основною метою співбесіди з майбутнім першокласником і його батьками під час вступу до школи є:
виявлення рівня дошкільної підготовки, розвитку і готовності до систематичного навчання в школі;
рекомендації батькам у виборі системи навчання (що коректувальний-розвиває навчання, традиційна система навчання, педагогічні системи розвиваючого навчання);
рекомендації батькам по складанню індивідуального плану підготовки дитини до початку навчання, коректувальної роботи, пропонуються консультації з вузькими фахівцями: логопедом, психологом, у разі потреби – з психоневрологією, обстеження на медико-педагогічній комісії для уточнення питання про вибір типу школи: загальноосвітня або спеціальна (коректувальна);
Завчасний прогноз труднощів і своєчасна допомога з боку батьків, вчителів, фахівців – завдання, що стоїть перед колективом школи при першому знайомстві з майбутнім першокласником.
В даний час є альтернативні форми навчання, і перед батьками відкривається ціле віяло можливостей. Можна віддати дитину в школу з 6 або з 7 років, проходити перший рік навчання в школі або на базі дошкільної установи, навчати дитину в приватному або державному учбовому закладі. Вирішити це питання за допомогою вихователів, вчителів і психологів батьки можуть, тільки визначивши ступінь його готовності до школи.
Які критерії готовності дитини до навчання в школі?
До початку навчання в школі у дитини повинні бути розвинені елементарні математичні уявлення. Він повинен знати:
склад чисел першого десятка (з окремих одиниць і з двох менших чисел);
як одержати число першого десятка, додаючи одиницю до попереднього і віднімаючи одиницю з наступного за ним в ряду;
цифри 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9;
знаки +, – =, >, <;
назва поточного місяця, послідовність днів тижня;
Він повинен уміти:
називати числа в прямому і зворотному порядку;
співвідносити цифру і число предметів;
складати і вирішувати задачі в одну дію на складання і віднімання;
користуватися знаками арифметичних дій;
вимірювати довжину предметів за допомогою умовної міри;
складати з декількох трикутників, чотирикутників фігури більшого розміру;
ділити круг, квадрат на 2 і 4 частини;
орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.
До початку навчання в школі у області розвитку мови діти повинні уміти:
будувати складні пропозиції різних видів;
складати розповіді по картині, серії картинок, невеликі казки;
знаходити слова з певним звуком;
визначати місце звуку в слові;
складати пропозиції з 3-4 слів;
членувати прості пропозиції на слова;
членувати слова на склади (частини);
розрізняти різні жанри художньої літератури: казку, розповідь, вірш;
самостійно, виразно, послідовно передавати зміст невеликих літературних текстів, драматизувати невеликі твори.
У області уявлень про навколишній світ:
уміти розрізняти за зовнішнім виглядом рослини, поширені в даній місцевості;
мати уявлення про сезонні явища природи;
знати свою домашню адресу, прізвище, ім’я, по батькові батьків.
Які критерії психологічної готовності дитини до школи?
1. Соціально-психологічна готовність до школи:
учбова мотивація (хоче йти в школу; розуміє важливість і необхідність учення; виявляє виражену цікавість до отримання нових знань);
уміння спілкуватися з однолітками і дорослими (дитина легко вступає в контакт, неагресивний, уміє знаходити вихід з проблемних ситуацій спілкування, визнає авторитет дорослих);
уміння прийняти учбове завдання (уважно вислухати, з потреби уточнити завдання).
2. Розвиток шкільно-значущих психологічних функцій:
розвиток дрібних м’язів руки (рука розвинена добре, дитина упевнено володіє олівцем, ножицями);
просторова організація, координація рухів (уміння правильно визначати вище – нижче, вперед – назад, зліва – справа);
координація в системі очей – рука (дитина може правильно перенести в зошит простий графічний образ – узор, фігуру – зорово сприйманий на відстані (наприклад, з книг);
розвиток логічного мислення (здатність знаходити схожість і відмінності різних предметів при порівнянні, уміння правильно об’єднувати предмети в групи за загальними істотними ознаками);
розвиток довільної уваги (здатність утримувати увагу на виконуваній роботі протягом 15-20 хвилин);
розвиток довільної пам’яті (здібність до опосередкованого запам’ятовування: пов’язувати матеріал, що запам’ятовується, з конкретним символом /слово – картинка або слово – ситуація).
Які вимоги пред’являє школа до розвитку мови дитини?
Уміння правильно вимовляти всі звуки мови і розрізняти їх на слух;
Уміння вживати різні частини мови точно по сенсу;
Уміння використовувати в мові синоніми, антоніми, іменники з узагальнюючим значенням;
Уміння відповідати на питання і задавати їх;
Уміння самостійно передавати зміст літературних текстів;
Уміння складати розповіді про предмети (за планом, запропонованому дорослим, по картинці, по серії сюжетних картинок);
Кругозір (уявлення дитини про світ достатньо розгорнене, розвинена пам’ять, увага, інші інтелектуальні здібності).
З шести або з семи років потрібно віддавати дитину в 1 клас?
Однозначно відповісти на це питання не можна, оскільки необхідно враховувати ряд чинників, що визначають підготовленість дитини до навчання. Саме від того, наскільки дитина розвинена фізично, психічно, розумово і особово, а також як стан здоров’я дитини, і залежатиме, з якого віку йому необхідно почати навчання в школі. Має значення весь комплекс чинників, що визначають рівень розвитку дитини, при якій вимоги систематичного навчання не будуть надмірними і не приведуть до порушення його здоров’я.
Нагадаємо, що у дітей, не підготовлених до систематичного навчання, важче і довше проходить період адаптації (пристосування) до школи, у них набагато частіше виявляються різні труднощі навчання, серед них значно більше неуспішних, і не тільки в першому класі.
Згідно санітарно-епідеміологічним правилам СанМін 2.42.1178-02 “Гігієнічні вимоги до умов навчання в загальноосвітніх установах” в перші класи шкіл приймаються діти шостого або сьомого року життя по розсуду батьків на підставі висновку психолого -медико-педагогічної комісії (консультації) про готовність дитини до навчання.
Обов’язковою умовою для прийому в школу дітей шостого року життя є досягнення ними до 1 вересня віку не менше п’яти з половиною років. Навчання дітей, що не досягли п’яти з половиною років до початку навчального року, проводиться в умовах дитячого саду.
Як може батько сам визначити готовність дитини до школи?
У книгах Л.Ф. Тіхомірової, А.В. Басова “Розвиток логічного мислення дітей”. Ярославль, 1996, Л.А. Венгер, А.Л. Венгер чи “Готова Ваша дитина до школи”. Москва, 1994 представлені діагностичні завдання для визначення психологічної готовності дитини до школи.
Яка тривалість занять з дитиною в домашніх умовах?
Тривалість щоденних домашніх занять по розвитку пізнавальних здібностей першокласників (по індивідуальній рекомендації вчителя) не повинна перевищувати 30 хвилин.
Пам’ятайте, що для дитини 5-6 років гра є основним способом пізнання навколишнього світу. Тому в заняття необхідно включати ігрові елементи.
Які заняття корисні для дитини в період його підготовки до школи?
1. Розвиток дрібних м’язів руки:
робота з конструкторами різного типа;
робота з ножицями, пластиліном;
малювання в альбомах (олівцями, фарбами).
2. Розвиток пізнавальних здібностей (розвиток пам’яті, уваги, сприйняття, мислення).
Працювати з цим Вам допоможуть наступні книги:
книга “Підготовка до школи”. (О.І. Тушканова. Підготовка руки до листа. Волгоград, 1993 р.);
альбоми “Від А до Я” (два випуски); .Ф. Тіхомірова, А.В. Басов. “Розвиток логічного мислення дітей”. Ярославль, 1996 г.;
Тести чи “Готова Ваша дитина до школи?” (Мислення, моторика);
Тести чи “Готова Ваша дитина до школи?” (Навколишній світ)
“Я починаю вчитися” – випуск 1, 2, 3
Л.Ф. Тіхомірова. “Розвиток пізнавальних здібностей дітей”. Ярославль, 1996 г.;
Серія “Книги для талановитих дітей і дбайливих батьків”;
Л.В. Черелюшкина. “Розвиток пам’яті дітей”. Ярославль, 1996 г.;
“Підготовка до школи” (розвиток уваги);
Безруких М.М., Ефімова С.П., Князева М.Г. “Як підготувати дитину до школи і за якою програмою краще вчитися”. Москва, 1994 р.
Рекомендована література для навчання дітей безпечній поведінці на вулицях і дорогах міста.
“Дошкільник на вулиці”, Москва, 1994 г.;
“Керюша і Дружок”, Ю.А. Черепанов, Москва, 1992 г.;
“Здрастуй, світлофор!”, Москва, 1998 г.;
“Азбука маленького пішохода (6-8 років)”, книжка-розфарбовування, Москва, 1998 г.;
“Здрастуй друг – дорожній знак!” (6-8 років), Москва, 1996 г.;
“Правила дорожнього руху – основа;
“Правила і безпека дорожнього руху”, ОБЖ для 1-4 класів, Москва, 1997 г.;
“Цікава дорожня азбука”, Р.П. Бабіна;
“Програмно-методичні матеріали по ОБЖ, 1-11 клас”, В.І. Мішин, 1998 р.

Ви хочете краще зрозуміти особливості своєї дитини?
Спробуйте відповісти собі на наступні питання:
Чи уміє дитина грати в сюжетно-ролеві ігри, чи доступні йому ігри з правилами?
Чи є у дитини друзі?
Чи уміє дитина вступати в розмову із старшими?
Чи уміє дитина оцінювати свої вчинки?
Чи є у дитини улюблені ігри, книжки, мультфільми?
При виборі типу освітньої установи (гімназія, школа з поглибленим вивченням іноземної мови і ін.) керуйтеся перш за все інтересами Вашої дитини, враховуйте психофізіологічні, інтелектуальні здібності і стан його здоров’я.
Психологічна готовність до школи
„Наш син у вересні цього року повинен йти в школу. Ми дуже хвилюємося, чи досить він підготовлений. Звичайно, ми старалися його удома якось підготувати: учили самі буквам, рахунку. Але все одно є неспокій: адже програми зараз такі складні!”
Сім’я Никітіних
„Моїй дочці буде в липні 6 років. За всіма правилами вона повинна йти в школу, але мені здається, що вона не дуже готова до того, щоб сидіти так довго на уроках. Річ у тому, що вона дуже рухома, весь час схоплюється, крутиться. Ми думали, що це пройде, а зараз і не знаємо, що робити?”.
Анастасія, 29 років
„Моїй внучці Лізі скоро буде 5 років. Її батьки не хочуть віддавати її в дитячий сад. Цілий день вона спілкується тільки з нянею. Я дуже хвилююся: якщо вона не навчиться спілкуватися з однолітками, то як їй доведеться в школі?”
Наталія Іванівна
Всі, у кого є діти „перед шкільного” віку знають: готовність до школи – одна з тем, що самих хвилюють. І не дарма. Тому що від того, як складеться шкільне життя у дитини, багато в чому залежить його майбутнє. Коли діти вступають до школи, вони обов’язково проходять співбесіду, іноді тестування. Педагоги перевіряють знання, навики, уміння дитини, зокрема уміння вважати і читати. Завдання психолога зовсім інша – виявити психологічну готовність до шкільного навчання.
Психологічну готовність до школи бажано визначити за рік до передбачуваного надходження, оскільки в цьому випадку є час змінити те, що потребує корекції. На жаль, багато батьків думають, що готовність до школи полягає тільки в розумовій готовності. Тому вони, не жаліючи сил, водять свою дитину на заняття по розвитку пам’яті, уваги, мислення. Проте готовність до школи має ряд і інших параметрів.
Найважливішим компонентом шкільної готовності психологи рахують мотиваційну готовність, тобто наявність мотивації до учбової діяльності. При цьому відрізняють зовнішню і внутрішню мотивацію. Якщо запитати дитину, чи хоче він в школу, то більшість відповість: „Хочу”. Але це „хочу” буде різним. Зовнішня мотивація пов’язана із зовнішньою атрибутикою, наприклад, „хочу портфель, як у брата” або „хочу красивий пенал”. Внутрішня мотивація пов’язана з безпосереднім бажанням вчитися, знаходити знання. Треба сказати, що в першому класі успішніше вчаться діти із зовнішньою мотивацією, оскільки їх бажання реалізуються, а серйозного навантаження на інтелект поки немає.
Ще одним компонентом шкільної готовності психологи виділяють вольову готовність. Це означає уміння дитини діяти по команді, відповідно до встановленого зразка. Дитина повинна уміти слідувати заданим правилам, нехтуючи своїми безпосередніми бажаннями.
Важливим компонентом є також і комунікативна готовність. Дитина повинна мати навики взаємодії як з дорослими (вчителями), так і з однолітками. У спілкуванні з дорослими дитина повинна усвідомлювати контекст спілкування і уміти діяти виходячи з цього контексту. Наприклад, знати, коли можна вставати під час уроку, і слідувати цьому; питати вчителя у справі, а не по дурницях і так далі. Спілкування з однолітками повинне полягати в двох навиках: по-перше, дитина повинна уміти домовлятися, кооперуватися з іншими дітьми. По-друге, дитина повинна достатньо спокійно себе відчувати в умовах конкуренції, адже шкільне життя – це змагання!
Дуже важлива мовна готовність дитини. Дитина повинна уміти спілкуватися в діалозі, уміти ставити питання, відповідати на питання, мати навик переказу.
Чим може допомогти психолог в підготовці дитини до школи?
По-перше, психолог може провести повну діагностику готовності дитини до школи.
По-друге, психолог може допомогти розвинути всі вищі психічні функції (мислення, увага, пам’ять, уяви) до рівня, необхідного для того, щоб приступити до занять в школі.
По-третє, психолог може скоректувати мовну, мотиваційну, комунікативну і вольову сфери.
По-четверте, психолог може допомогти мінімізувати тривогу дитини, що неминуче виникає перед глобальними змінами в житті.
Навіщо все це потрібне? Чим упевненіше і спокійніше почнеться для Вашої дитини шкільне життя, чим краще дитина зможе адаптуватися до школи, вчителям і однокласникам, тим більше шансів, що у дитини не буде проблем ні в початковій школі, ні в подальшому навчанні. Безглуздо говорити підлітку, що необхідно вчитися, якщо він з дитинства засвоїть, що школа – це важка повинність, що не приносить анінайменшого задоволення.
Якщо ми хочемо, щоб наші діти виросли освіченими, упевненими в собі, щасливими людьми, то ми повинні створити для цього необхідні умови. Школа – найважливіша ланка в цій роботі.
Олена Євгеніївна Кравцова – директор Інституту Психології ім. Л.Виготського, доктора психологічних наук, професора кафедри проектуючої психології, автора численних наукових публікацій і монографій: „Важливо розуміти, що готовність дитини до школи означає як тільки те, що у дитини є основа для розвитку в наступному періоді. Тому не треба думати, що ця готовність автоматично дозволяє уникнути проблем в майбутньому. Заспокоєння батьків і педагогів приведе до того, що подальшого розвитку не буде. Всі вчителі знають, що часто діти, які спочатку читають по складах, роблять величезний ривок в розвитку читання. А ті, хто читав спочатку краще, наприклад, починав читати поволі по словах, так і продовжують читати далі. Тому у жодному випадку не можна зупинятися. Необхідно йти весь час далі.”
Часто питають: якщо дитині вже 6 років, а він не готовий до школи, то що корисно – віддавати в школу таким, який є, або намагатися підтягти його до школи удома? Я думаю, що в таких випадках дуже важливо розуміти, що за вчителька буде у дитини. Чи готова вона зрозуміти, що у дитини є певні труднощі і що він чогось не робить не із-за ліні або поганої поведінки, а саме із-за цих труднощів? Чи готова вона якийсь час не питати дитину і взагалі віднестися до нього украй делікатно?
Не менш важлива позиція батьків. Їм необхідно весь час підтримувати дитину, навчитися переживати з дитиною важкі моменти. Якщо батьки це зможуть, якщо зможуть утриматися від зауважень і претензій, то всі складнощі дитина подолає достатньо швидко і легко. Я взагалі на повному серйозне вважаю, що, перш за все, необхідно говорити про психологічну готовність батьків до того, що дитина піде в школу. Це дуже важливо.
Олена Михайлівна Селівановська – директор ЗНВК „Еврика”: „Звичайно, дуже важливо, щоб дитина була готова до школи. А це, перш за все, інтелектуальні, комунікативні навики і загальний розвиток дитини. Але якщо про інтелектуальні навики батьки якось замислюються (учать дитину читати і писати, розвивають уяву і т.д.), то про комунікативні навики часто забувають. А це, проте, дуже важливий параметр готовності дитини до школи. Я вважаю, що якщо дитина виховується весь час в сім’ї, якщо не відвідує спеціальних місць, де він може навчитися спілкуванню з однолітками, то адаптація до школи у такої дитини може відбуватися набагато важче.”
Ще важливіший чинник готовності до школи, про яке взагалі чомусь рідко говорять, – це загальний розвиток дитини. Під загальним розвитком я розумію не набір навиків (уміння вважати і писати), а багатство внутрішнього змісту дитини. Уміння радіти метелику, що пролетів мимо, інтерес до хом’яка в класі, цікавість до того, що написане в книжці – все це складові загального розвитку дитини. Це те, що дитина виносить з сім’ї, і те, що дуже сильно допомагає знайти своє місце в новому шкільному житті. Забезпечити такий розвиток своїй дитині нескладно – треба з ним багато розмовляти, щиро цікавитися його думками, відчуттями, а не тільки тим, чи зробив він уроки і що їв на обід.
Проте, буває і так, що дитина виявляється до школи не готовим. Чи вирок це? Звичайно, ні. І ось тут дуже важливий талант вчителя. Вчитель повинен зуміти створити умови для плавного, не болісного входження дитини в шкільне життя. Навчити спілкуватися з товаришами, допомогти дитині знайти себе в новій, незнайомій обстановці.
Є і інша сторона – батьки. Якщо батьки зможуть довіритися вчителю, якщо не буде розбіжностей в думках, то дитині буде значно легший. Інакше вийде, як у відомому прислів’ї: „Хто в ліс, хто по дрова”. А страждає дитина. Ще дуже важливо, щоб батьки були чесними з вчителями. Якщо у дитини є якісь проблеми, відомі батькам, якісь певні складнощі, то буде правильно розповісти про це вчителю, щоб він, розуміючи ці складнощі, допоміг би дитині краще адаптуватися. Я переконана: всі питання вирішувані при правильній і плідній співпраці батьків і вчителя.
Як я вже сказала, відсутність стовідсоткової готовності дитини до школи – не вирок. Це лише позначення якихось проблемних зон. Розумна поведінка батьків, а також чуйність і талант вчителі зможуть компенсувати всі складнощі і зробити шкільне життя дитини радісної і легкої.

Тест на визначення психологічного віку дитини та її готовність до школи

Діти, які готові до навчання в школі, повинні:
1/намалювати фігуру людини з головою, тулубом та кінцівками, зобразивши   деталі – ніс, вуха,  очі, рот, волосся, шию, пальці;
2/ точно скопіювати десять крапок, довівши цим здатність до наслідування;
3/ написати фразу, відтворивши при цьому  штрихи букв, їх нахил і поставивши крапку в кінці фрази.
Кожне завдання оцінюється за 5 бальною системою: від 1 до 5.Причому 1 – це найкраща оцінка, 5 – найгірша. Рівень “зрілості” визначається за сумарною кількістю балів, яку одержить дитина, виконавши всі три завдання. Дітей, які одержали від 3-х до 5-ти балів, вважають готовими до систематичного навчання; оцінка 6-8 балів вказує на необхідність більш пильної уваги до таких дітей у процесі навчання, хоча вони також вважаються готовими до школи (так звані “середньозрілі” діти). Оцінка 9 і більше балів свідчить про неготовність дитини до навчання у школі.
Оцінка першого завдання У балах:
1 – фігура має такі елементи: голову, очі, вуха, ніс, рот, волосся, тулуб (з одягом), шию, кінцівки (з пальцями;
2 – фігура може не мати окремих елементів: волосся, пальців;
3 – при зображенні фігури допускається відсутність шиї, вух, волосся, одягу, пальців;
4 – примітивне зображення фігури;
5 – головонога фігура.

Завдання 2
Скопіювати 10 крапок на рівній відстані одна від другої ( крапки розташовані    трьома рядками,  по 3 – у кожному + одна крапка – внизу,  під середньою  крапкою  останнього рядка)
Оцінка у балах:
1 – повна подібність; допускається лише невелике відхилення окремих крапок або всього стовпчика з трьох крапок; загальний малюнок не повинен бути зменшеним більше ніж удвічі;
2 – кількість крапок повинна відповідати зразку; допускається відхилення трьох крапок у вертикальному або горизонтальному напрямку більше, ніж на половину відстані між ними;
3 – відтворено загальну подібність, але кількість крапок не відповідає зразку; вона не повинна перевищувати 20 і бути меншою за 7; допускається поворот малюнка на 180 градусів;
4 – подібності немає: зображення складається з окремих крапок, а розміри і кількість крапок не відповідають зразку;
5 -  абсолютна невідповідність.
Завдання 3
Відтворити незнайому комбінацію штрихів шляхом перемальовування простої фрази (приміром,  “Він їв суп”)
Оцінка у балах:
1 – букви відповідають зразку або відрізняються за розміром не більше, ніж вдвічі; прописна буква вища, між словами є відстань, нахил букв вправо не перевищує ЗО градусів;
2 – фразу можна прочитати, але немає єдиного нахилу букв;
3 – зображено правильно не менше ніж 4 букви;
4 – набір штрихів без ознак літери;
5 – плутане зображення.
Рівень “зрілості” дитини визначається за сумарною кількістю балів за всі ці три завдання.  Нагадуємо: дітей, які одержали від 3-х до 5-ти балів, вважають цілком  готовими до систематичного навчання; оцінка 6-8 балів вказує на необхідність більш пильної уваги до таких (так званих “середньозрілих”) дітей, хоча вони також вважаються готовими до школи. Оцінка 9 і більше балів свідчить про  фактичну  неготовність дитини до навчання в школі.

  Кишенькові гроші у дітей!

У дітей гроші бувають частіше,

Ніж у батьків, тому що у дітей є батьки,

А в батьків, як правило, батьків уже немає.

Хенрік Ягодзинський

 

- Чи варто дітям давати гроші?

- Кишенькові гроші – це засіб, який виховує у дітей самостійність, відповідальність, упевненість у собі. З грошима необхідно навчитися поводитись правильно, підкріплювати повчальні розмови практичним досвідом. Не тільки розповідати, що треба економити, знати, на що і куди витрачати гроші, а й дозволити купити щось самостійно, дати зробити вибір: що зараз купити важливіше, вибрати покупку, яка коштує дешевше, заощадити гроші. Потрібно говорити з дитиною про цінність і корисність будь-якої речі. Поясніть, що можна було б ще купити на ці гроші. Порівнюйте, але не засуджуйте за покупку.

Дитина ще змалку обов»язково має вчитися планувати прибутки і витрати. Якщо її цього не навчити в дитинстві, то у дорослому житті їй доведеться складно. Наш досвід поводження з грішми формує нас. Чим раніше дитина навчиться правильно розпоряджатися грішми, то швидше вона сформується як особистість.

 

- З якого віку можна давати дітям гроші?

- Від батьків залежить, з якого віку вони можуть дати гроші своїй дитині. Деякі дошкільнята інколи вже мають свої кошти, наколядувавши їх на Різдво, або, наприклад, отримавши у подарунок на день народження. Тобто зрозуміло: що менша дитина, то менше треба грошей, і що старша, то навпаки. Школярам гроші треба починати давати на те, що необхідно,- проїзд у транспорті, харчування у школі. Приміром, можна давати ще трохи на дрібні витрати: на ручку, зошит тощо. І дитина почуватиметься вільнішою – вона має трішки грошей у запасі.

При цьому необхідно чітко пояснювати, що ці гроші ви даєте на проїзд, на харчування, проговорюючи необхідну суму, а не на жуйку, кока-колу, розваги тощо.Якщо батьки дають гроші не тільки на день а, приміром, на тиждень, то так само треба говорити для чого вони це роблять, скільки грошей і на який термін дитина отримує. Спочатку нехай дитина навчиться витрачати гроші у межах зазначеної суми, планувати свої витрати. До речі, гарним показником того, наскільки адекватно ваша дитина ставиться до отриманих від батьків грошей, є той факт, чи відкладає вона якусь їхню частину на подарунки близьким.

 

- Чи варто оплачувати дітям виконані доручення?

- Деякі батьки практикують оплату за гарні шкільні оцінки, хатню роботу, вважаючи, що це дисциплінує дитину, привчає її до порядку, дає мотивацію для гарних досягнень, наприклад, у навчанні, а отже – дає дитині самостійно заробити кишенькові гроші.

- Але все залежить від стосунків у сім»ї. Можливо, варто спробувати, але не можна робити з цього самоціль, інакше такий метод може обернутися на шантаж. Якщо дитина звикне до того, що вона отримує гроші за виконану роботу, то це вже не буде допомога по господарству. А тому краще не давати за цю роботу грошей дітям, щоб вони до такого не звикали. Дитині все можна пояснити і домовитися з нею. Не варто також преміювати її за гарну поведінку і слухняність: це має бути не подвигом, а щоденною нормою.

Часто буває так, що батьки не дають дітям кишенькових грошей через те, що не довіряють їм, тому дитина, коли стає дорослою, і, наприклад, отримує свою першу зарплату, не знає, як із нею чинити. Тому витрачає все одразу. Перед тим, як давати великі с уми на кишенькові витрати, треба зважати всі за і проти. Якщо батьки не впевнені, що дитина зможе зробити правильний вибір, то ліпше цього не робити. Бо великі гроші – це спокуса. До речі, якщо ваша дитина заробила влітку гроші і нічого не купила своїм батькам,а витратила все тільки на себе, це вже сигнал тривоги. Намагайтеся пояснити на простих прикладах, у чому вона не права. Тато працює? Так. Він заробляє гроші? Так. Він приносить їх додому і витрачає на всіх членів сім»ї? Так. Те ж саме робить мама. Якщо ваша дитина заробила порівняно велику суму, треба разом подумати, на що її витратити. Тільки не заміряйтеся при цьому на всі гроші, не намагайтеся вилучити їх і вкласти в сімейний бюджет. Дайте дитині відчути насолоду від чесно заробленого.

 

- Чи треба контролювати витрати дитини?

- Батьки повинні спрямовувати та контролювати витрати кишенькових грошей дитиною. Спокійним тоном пояснювати, куди можна їх витрачати, питати, чи вистачило грошей, чому не вистачило, на що дитина їх витратила. Кричати, вимагати звіту, звинувачувати дитину не варто, оскільки одразу порушується рівень довіри. Коли дитина маленька, то слід у неї питати, на що вона витратила кошти, якщо ж у сім»і росте підліток, то лише цікавитися, щоб він не думав, що йому не довіряють. Детального звіту вимагати не бажано.

- Хто повинен давати гроші – мама чи тато?

- Не має принципового значення, хто забезпечує дитину грішми: мама чи тато. Усе залежить від того, як заведено в сім»ї. Звичайно, батьки мають між собою домовитися, щоб не вийшло так, що мама дає гроші зранку, а тато ввечері.

 

- Якщо дитина зробила поганий вчинок, батькам варто перестати давати гроші?

 

- Це питання турбує багатьох батьків. Навіть якщо і так сталося, батьки все одно змушені давати якісь гроші, на найнеобхідніші витрати. Можна просто зробити певні обмеження на обумовлений термін, обговорюючи з дитиною вмотивованість такого вчинку.

Бажано залучати дитину до обговорення сімейних витрат. Якщо вона починає обговорення грошових питань із батьками, то піднімається у своїх очах на їхній рівень. Думка, що дитина грошей не заробляє, відповідальності за сім»ю не несе, тому мати рівний голос у цих питаннях не може, – помилкова. Розумний підхід – у міру дорослішання вводити її в курс економічного життя сім»ї. Крім того, щоб уявити собі сімейні доходи, дитина має знати і про сімейні витрати, тому обговорюйте при ній, скільки коштують комунальні послуги, продукти, одяг…

У дітях потрібно виховувати ставлення до грошей як до засобу, а не як до мети. Поясніть, що гроші – це добробут, але за гроші не можна купити щастя. Розповідайте про те, що в житті людей є моменти, які не коштують нічого, але необхідні будб-якій людині: тепло, любов, турбота, проведений разом час. Пояснюйте це вашій дитині, наводячи приклади.

І пам»ятайте, хоч скільки б ви виділили грошей своїй улюбленій дитині, бажано, щоб вона ніколи в них не відчувала потреби і вміла добре рахувати.

 

 

 

ПОРАДИ БАТЬКАМ

1. Варто починати давати кишенькові гроші дітям, коли вони підуть у школу.

2. Цих грошей повинно вистачати на проїзд, харчування у школі та деякі витрати на канцтовари.

3. Не варто платити дитині за допомогу по господарству, адже вона не захоче потім нічого робити безплатно.

4. Дитина, якій дають кишенькові гроші, має усвідомлювати, що батьки її розуміють, довіряють.

5. Треба привчати дитину до раціонального витрачання коштів на корисні речі, спокійним тоном, без крику.

6. Можна час від часу запитувати, куди дитина витратила гроші.

7. Укладіть із дитиною усну угоду про те, що станеться, якщо вона не так розпорядиться грішми та які проблеми у неї можуть виникнути.